FINAL / Columbia – Coasta de Fildes 2-1. Coumbienii castiga Grupa C si merg in optimile Cupei Mondiale!

col-civColumbia s-a impus si in al doilea meci disputat la Campionatul Mondial din Brazilia, invigand Costa de Fildes cu 2-1, la capatul unui meci extrem de echilibrat, jucat de la o poarta la alta.

Inca de la fluierul de start, prestatiile  incrancenate ale celor doua echipe au facut ca lupta pentru primul loc al Grupei C sa incinga atmosfera pe stadionul din Brasilia. Ceva mai incisivi pe faza de atac, columbienii au avut sansa de a inscrie in cateva randuri, insa replicele virulente ale ivorienilor le-aduceau permanent aminte ca entuziasmul ofensiv poate costa.

Pana la fluierul de pauza, tabela ramasese neschimbata, dar in repriza secunda, jucatorii celor doua echipe au aratat de la primele secunde ca vor sa transeze disputa pentru primul loc al grupei inca din acest meci.

Dupa o serie de ratari de-a lungul meciului, Cuadrado a reusit sa deschida scorul in minutul 64. Sase minute mai tarziu Quintero sa mareasca distanta pe tabela.  Cu 20 de minute inainte de fluierul final, Gervinho a redus diferenta la capatul unei actiuni personale, montandu-si totodata coechipierii sapre a marca golul egalizator.

Ivorienii au dominat partida in ultimul sfert de ora, fortand o remiza, dar columbienii au reusit sa conserve rezultatul, pana in momentul in care ultimul fluier al lui Howard Webb a desemnat Columbia castigatoarea Grupei C.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Echipe de start:

COLUMBIA: Ospina – Zuniga, Yepes, Zapata, Armero – Cuadrado, Aguilar, Sanchez, Rodriguez – Gutierrez, Ibarbo

COASTA DE FILDES: Barry – Aurier, Bamba, Zokora, Boka – Serey Die, Tiote – Gradel, Yaya Toure, Gervinho – Bonny

Partida, ce se dipsuta la Brasilia, poate fi urmarita in direct pe TVR 1 si in format LiveText pe www.sptfm.ro, de la ora 19:00.