Croatia invinge clar Camerunul si africanii sunt cu bagajele facute

croatiaNationala antrenata de Niko Kovac a facut scor in fata camerunezilor, reusind un 4-0 care ii trimite acasa pe africani si pastreaza sanse pentru croatia la calificarea in „optimi”.

Olic a reusit sa deschida scorul inca din minutul 11, din pasa lui Perisic. Pana la pauza africanii au ramasa in zece oameni, dupa ce Song a fost eliminat pentru un gest golanesc. Profitand de omul in plus si dominand copios jocul, euroenii au reusit sa inscrie din nou, in minutul 55, prin Perisic.

Mandzukic, atacntul lui Bayern Munchen, a reusit golul trei al partidei, in minutul 60, pentru ca tot el sa reuseasca dubla in minutul 73 si sa inchida tabela la 4-0, rezultat ce ii trimite acasa pe africani. Cu nervii la pamant, jucatorii africani s-au luat la bataie intre ei la finalul partidei, Benoit Assou Ekotto si Benjamin Moukandjo fiind cu greu despartiti de Webo.

Croatii se vor bate in ultima etapa cu Mexic pentru calificarea in optimile de finala.

Echipele care au evoluat:

Croatia: Pletikosa – Srna, Corluka, Lovren, Pranjic – Modric, Sammir (Kovacic, 72), Rakitic – Perisic (Rebic, 78), Mandzukic, Olic (Eduardo, 69)
Antrenor: Niko Kovac

Camerun: Itandje – Matip, Chedjou (Nounkeu, 46), Nkolou, Assou-Ekotto – Song, M’Bia, Enoh – Moukandjo, Aboubakar (Webo, 70), Moting (Salli, 75)
Antrenor: Volker Finke