Simona Halep abandoneaza trofeul de la ‘s-Hertogenbosch si ar putea rata participarea la Wimbledon!

simona-halepDetinatoare a titlului la ‘s-Hertogenbosch, Simona Halep s-a retras din editia curenta a turneului olandez, abandonand meciul disputat in turul doi contra germancei Annika Beck. Dupa un prim set adjudecat cu dificultate, romanca a declarat forfait in mansa a doua a partidei, la scorul de 3-2 in favoarea sa.

Durerile la umarul drept au facut ca a cea mai bine clasata jucatoare romana din toate timpurile sa aiba un inceput ezitant de meci. Annika Beck a profitat de situatie si in primul set a condus cu 3-0, apoi cu 4-1. Finalista noastra de la Roland Garros a revenit insa in forta, a restabilit egalitatea si, in cele din urma, si-a adjudecat primul set cu 7-5.

In setul al doilea, durerile musculare au obligat-o pe Halep sa abandoneze si constanteanca nu va mai putea sa-si apere trofeul castigat anul trecut, in Olanda.

Simona va avea doar cateva zile sa se recupereze pentru a putea evolua pe tabloul feminin de la Wimbledon, turneu ce va incepe luni, si unde jucatoarea noastra a fost desemnata cap de serie numarul 3.

sursa foto: gsp.ro