FINAL / Spania – Chile 0-2. Campioana mondiala, prima eliminata in Brazilia!

Spania-ChileSurpriza de proportii! Campioana mondiala este prima  echipa eliminata de la turneul final din Brazilia! Dupa esecul cu Olanda, scor 1-5, Spania a clacat din nou, de data aceasta decisiv, fiind invinsa de Chile cu 0-2, la finele unui meci in care jocul ametitor de pase al elevilor lui Del Bosque s-a dovedit ineficient in fata ambitioasei echipe sud-americane.

Ibericii au dominat teritorial prima repriza, dar defensiva chilienilor s-a dovedit a fi un zid de netrecut. Mai mult decat atat, elevii lui Sampaoli s-au dovedit a fi necrutatori pe faza de atac, marcand in prima repriza de doua ori, din tot atatea ocazii posibile, prin Vargas (20′) si Aranguiz (44′).

La scorul de 2-0, campionii mondiali au inceput repriza a doua in forta, luand cu asalt careul chilienilor. Avantul ofensiv al „Furiei Roja” nu a durat insa mult, sud-americanii dovendindu-se extrem de periculosi pe contraatac.

Odata cu trecerea timpului si sperantele spaniolilor pareau sa se risipeasca. Constructiile sterile nu au reusit minute bune sa mai ameninte poarta lui Bravo, de altfel providential in fata  ibericilor, care nu au reusit pana la finalul partidei sa-l vada invins.

Al doilea meci pierdut pentru Spania si campioana mondiala en-titre este matematic exclusa din
competitie, desi luni, are programat ultimul meci din cadrul grupelor, cu Australia, un meci care mai poate conta doar palmares, intrucat cele doua selectionate nu mai au nicio sansa sa acceada in optimi. Tot luni, in ultimul meci al grupei, Olanda si Chile se vor duela, asadar, pentru primul loc in clasament.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

ECHIPELE DE START:

Spania: Casillas – Azpilicueta, Javi Martinez, S. Ramos, Alba – Busquets, Xabi Alonso, D. Silva, Iniesta, Pedro – D. Costa.
Selectioner: V. Del Bosque

Chile: Bravo – Isla, Medel, Jara, Silva, Mena – A.Vidal, Marcelo Diaz, Aranguiz – Alexis, Vargas.
Selectioner: J. Sampaoli

Arbitri: Mark Geiger (SUA) – Mark Sean Hurd (SUA) si Joe Fletcher (Canada). Rezerva: Nawaf Shukralla (Bosnia si Hertegovina)