FINAL / Germania – Portugalia 4-0. „Die Mannschaft” i-a trimis pe lusitani direct la coada Grupei G

ger-porGermania a umilit Portugalia in meciul de debut al celor doua echipe la Campionatul Mondial din Brazila, scor final 4-o. Portughezii au avut un inceput de meci ceva mai agresiv, dar germanii s-au montat rapid si au preluat in totalitate controlul meciului dupa golul inscris de Thomas Muller, in minutul 12, dintr-un penalty facut cadou de Pereira, in urma unui fault asupra lui Gotze.

Golul incasat relativ rapid a taiat elanul portughezilor, dar ce era mai rau abia urma sa vina. In minutul 32, Hummels a dublat diferenta, pentru ca sase minute mai tarziu, Pepe sa fie eliminat in urma unui pumn in gura aplicat lui Muller in timpul unui duel la minge.

Ca dezastrul sa fie complet, cu doar cateva secunde inainte de fluierul final al primei reprize, Thomas Muller a realizat „dubla”, oferind lusitanilor doar perspective teoretice privind o eventuala revenire in repriza secunda.

A doua parte a meciului nu a mai avut intensitatea primelor 45 de minute. Germanii nu au mai insistat in ofensiva, preferand un joc de asteptare, in timp ce lusitanii, in inferioritate numerica, nu au mai reusit sa ameninte poarta lui Neurer decat din cateva lovituri libere, ramase fara urmari.

Muller nu-si incheiase insa socotelile cu Rui Patricio, iar in minutul 79 a inscris pentru a treia oara in poarta portughezilor, stabilind scorul final al meciului si totodata echipele de la extremele clasamentului Grupei G.