FINAL / Argentina – Bosnia 2-1. Dubla campioana mondiala invinge, dar nu convinge!

arg-bosArgentina si Bosnia s-au infruntat, in noaptea de duminica spre luni, la Rio de Janeiro, pe celebrul Maracana, in cadrul Grupei F a Campionatului Mondial, incepand cu ora 01.00. Cu un Messi apatic, Argentina a intrat la pauza cu 1-0, in urma unui autogol marcat de bosniaci in minutul 3, autor Kolasinac. In partea a doua, Higuain a mai schimbat fata „pumelor”, dar si el destul de modest, insa Messi, inexistent a avut un moment de sclipire in care a inscris, dupa ce a driblat toata apararea adversa (min 65). Bosniacii au dominat partida, iar in final au reusit sa inscrie golul meritat, prin Ibisevic, min 85, dar a fost prea tarziu.

Bosnia-Hertegovina este debutanta la o Cupa Mondiala, in timp ce Argentina, campioana mondiala din 1978 si 1986, este vazuta ca una dintre favoritele acestei editii. Pana in prezent, reprezentativa Albiceleste a castigat ambele partide jucate contra Bosniei, amicale, disputate pe propriul teren, 2-0 si 5-0.

Echipele probabile:
ARGENTINA – Romero – Zabaleta, Campagnaro, Garay, Rojo – Mascherano, Fernandez, Rodriguez, Di Maria – Aguero, Messi.
Selectioner: Alejandro Sabella.

BOSNIA-HERTEGOVINA: Begovic – Mujdza, Spahic, Kolasinac, Bicakcic – Pjanic, Hajrovic, Misimovic – Besik, Dzeko, Lulic.
Selectioner: Safet Susic.

Arbitri: Joel Aguilar – William Torres si Juan Zumba (toti din El Salvador). Rezerva: Djamel Haimoudi (Algeria)

Etichetat cu: , , , , , , , ,