FINA / Columbia – Grecia 3-0. Joga bonito in fata a peste 50.000 de columbieni!

col-grePrimul meci al zilei a treia de la Campionatul Mondial a fost duelul dintre Columbia si Grecia, fosta campioana europeana, echipa care ne-a oprit din drumul catre acest turneu final. Partida a inceput cum nu s-a putut mai bine pentru „gazde”, iar in minutul 6 au deschis scorul prin Armero. Grecii au ripostat imediat, cand puteau sa agaleze, aceasta fiind singura ocazie clara de gol pana la bara lui Gekas din minutul 68.

Columbienii au intrat mai bine si in repriza secunda, iar in minutul 58 Teo Gutierez a reusit sa majoreze scorul din apropiere. Cu toate ca, pe final, grecii au incercat sa reduca din diferenta avand cateva oportunitati destul de bune, tot sud-americanii au punctat, prin James Rodriguez, in minutele de prelungiri.

Columbia a ocupat locul al doilea in preliminariile sud-americane, cu cea mai buna defensiva, doar 13 goluri incasate in 16 partide. Trupa antrenata de argentinianul Jose Pekerman revine la Cupa Mondiala dupa 16 ani de absenta, ultima participare fiind in 1998, cand Romania o invingea in Franta cu 1-0, gol marcat de Adrian Ilie. Columbienii nu se pot baza pe principalul om de gol, Radamel Falcao, care nu a putut fi recuperat la timp pentru competitia din Brazilia.

Grecia, care a eliminat Romania in barajul din noiembrie (3-1, 1-1), nu a reusit sa treaca de faza grupelor la precedentele doua editii la care a luat parte.

Echipele probabile:

COLUMBIA: David Ospina — Eder Balanta, Mario Yepes (capitan), Cristian Zapata, Pablo Armero — Abel Aguilar, Carlos Sanchez —  Juan Zuniga, James Rodriguez, Teofilo Gutierez — Jackson Martinez.
Selectioner: Josa Pekerman.

GRECIA: Orestis Karnezis — Vassilis Torosidis, Sokratis Papasthathopoulos, Kostas Manolas, Jose Holebas — Georgios Katsouranis (capitan), Yannis Maniatis — Dimitris Salpingidis, Panagiotis Kone, Georgios Samaras — Kostas Mitroglou.
Selectioner: Fernando Santos.

Arbitri: Mark W. Geiger (SUA) – Mark Sean Hurd (SUA) si Joe Flechter (Canada). Rezerva: Alireza Faghani (Iran)