FINAL / Spania – Olanda 1-5. „Taurul” iberic, strivit de „Portocala Mecanica”. „Duble” reusite de Van Persie si Robben!

Spania-Olanda-CM

Olanda si-a luat revansa de o maniera categorica in fata Spaniei, dupa ce ibericii s-au impus in finala Campionatului Mondial anterior. Cea mai tanara selectionata de la turneul final din 2014, „Portocala Mecanica”, s-a impus cu 5-1 in fata campioanei mondiale en-titre.

Desi spaniolii au dominat teritorial prima repriza, fiind echipa cu mai mult elan ofensiv, golul din care au deschis scorul, singurul trecut in contul lor de-a lungul meciului a fost inscris dintr-un penalty, scos de Diego Costa in mintul 25. Cateva secunde mai tarziu, Xabi Alonso a inscris de la punctul cu var, insa de abia din acest moment avea sa inceapa obida spaniolilor.

Cu doar cateva minute inainte de finalul primei reprize, cand nimeni nu se mai astepta ca batavii sa mai aiba vreo reactie la rezultatul de pe tabela, Blind l-a angajat excelent pe Van Persie in marginea careului, iar atacantul lui Man. Utd a profitat de pozitionarea proasta a lui Casillas si a reluat cu capul in plasa, restabilind un scor confortabil pentru olandezi, la pauza.

Repriza a doua avea sa fie un Armaghedon la poarta lui Casillas. „Portocala Mecanica’ a controlat de la un capat la altul jocul. Blind a oferit a doua centrare de gol, Robben a interceptat in marginea careului si l-a executat pe portartul lui Real Madrid, in minutul 53, rasturnand scorul.

11 minute mai tarziu, De Vrij a marit diferenta, reluand cu capul in plasa din centrarea lui Sneijder.

Ca si cum vulnerabilitatea defensiva a spaniolilor nu crease deja probleme mari campioanei mondiale, Casillas a pierdut amatoriceste mingea, in minutul 72, in fata lui Van Persie, care ramas cu poarta goala a indeplinit o simpla formalitate pentru 4-1.

Debusolati dupa loviturile primite, elevii lui Del Bosque au inceput sa atace disperat si ineficient, situatie de care batavii au profitat din plin. Pe un contraatac rapid lansat de Indi, Robben a ingenuncheat din nou apararea Spaniei si a marcat pentru un 5-1.

Pentru ca umilinta sa atinga cote cosmice, Olanda a mai avut doua mari ocazii de a inscrie, in timp ce situatiile clare de gol pe care si le-au creat spaniolii in ultimele minute de joc au fost dejucate ridiculizant de batavi.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Spania: Casillas – Azpilicueta, Pique, S. Ramos, J. Alba – X. Alonso, Busquets – D. Silva, Xavi, Iniesta – D. Costa
Selectioner: Vicente Del Bosque

Olanda: Cillessen – Janmaat, Vlaar, Vrij, M. Indi, Blind – Nigel De Jong, Guzman, Sneijder – Robben, Van Persie
Selectioner: Louis van Gaal

Stadion: Arena Fonta Nova (capacitate 51.708 locuri) din Salvador
Arbitri: Nicola Rizzoli – Renato Faveran si Andrea Stefani (toti din Italia). Rezerva: Svein Oddvar Moen (Norvegia)

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,