FINAL / Mexic – Camerun 1-0. Victorie istorica pentru mexicani! Trei goluri anulate in prima repriza

Mexic-Camerun-CM

In al doilea meci disputat la Cupa Mondiala din 2014, Mexicul s-a impus cu 1-0 in fata Camerunului, la capatul unui meci echilibrat, dinamic, cu numeroase faze controversate, dar si mult fotbal de calitate. Reusita elevilor lui Miguel Herrera este una istorica, fiind prima victorie a Mexicului in fata unei adversare africane la un campionat mondial.
Desi la pauza tabela arata in continuare un rezultat nul, in prima repriza au fost inscrise nu mai putin de trei goluri, invalidate „metodic” de arbitrii intalniri.

Prima reusita invalidata, a fost, din pacate, in mod clar un gol inscris in circumstante regulamentare. In minutul 12, Dos Santos a primit in fata portii, de pe linia ultimilor fundasi camerunezi, a inscris, dar de la margine, asistentul l-a semnalizat pe atacantul mexican in offside.

Patru minute mai tarziu, in urma unui corner a camerunezilor, Chouto scutura si el plasa cu o deviere din fata portii, dar – din nou – reusita a fost anulata pe motiv de offside.

Ca si cum un gol anulat nu ar fi fost suficient pentru a-l demoraliza, Dos Santos a vazut pentru a doua oara, in minutul 29, cum eforturile sale incununate de succes sunt sterse cu buretele din analele istoriei de arbitrii. La fel ca la golul anulat al camerunezilor, Dos Santos a reluat cu capul in plasa in urma unei centrari de la coltul terenului, dar fanionul asistentului s-a ridicat din nou, semnalizand pozitia de offside.

A doua repriza a avut in prima parte un ritm mai putin intens. Treptat, mexicanii au reusit sa conduca ostilitatile, iar in minutul 61, Peralta a deschis scorul, din pasa lui Dos Santos, razbunat oarecum dupa nedreptatea facuta in primul mitan.

In ultimele minute de joc, Camerunul si Mexicul au bifat doua ocazii mari prin care ar fi putut modifica situatia de pe tabela, insa in cele din urma duelul s-a incheiat cu victoria la limita a selectionatei nord-americane.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Mexic: Ochoa – Layún, Moreno, Márquez, Rodríguez, Aguilar – Guardado, Vázquez, Herrera – Dos Santos, Peralta. Selectioner: Miguel Herrera

Camerun:  Itandje – Djeugoue, Nkoulou, Chedjou, Assou Ekotto – Mbia, Song, Enoh Eyong – Moukandjo, Eto’o, Choupo-Motin. Selectioner: Volker Finke

Stadion: Estadio dos Dunas (capacitate 38.758 locuri) din Natal Arbitri: Wilmar Roldan – Humberto Clavijo si Eduardo Diaz (toti din Columbia). Rezerva: Norbert Hauta (Tahiti)

Etichetat cu: , , , , , , , , ,