Baschet. Finala NBA. Spurs castiga pe terenul lui Heat si mai are nevoie de o victorie pentru a-si adjudeca titlul!

spurs-conduce-in-finala-NBASan Antonio Spurs s-a impus la scor, 107-86 (55-36) in confruntarea cu numarul 4 a finalei NBA cu Miami Heat, pe terenul acesteia. Texanii conduc cu 3-1 la general si mai au nevoie de un singur succes pentru a intra in posesia celui de-al cincilea titlu. Pe care-l pot obtine luni seara, in propria sala.

Cand castigi primele trei sferturi ale meciului, dintre care doua la diferente de noua (26-17), respectiv 10 (29-19) puncte, iar unul la cinci (26-21), doar o minune mai poate salva adversara de la o infrangere. Fie ea si in fata propriilor suporteri. Cum minunea nu s-a produs, nici macar in ultimul sfert, 29-26 in favoarea gazdelor, texanii au facut un pas mare spre cucerirea unui nou trofeu. Mai adaugam o cifra edificatoare: 57%, reprezentand procentul reusitelor la aruncarile libere al invingatorilor.

De la care s-a remarcat, in primul rand, Kawhi Leonard, 20 puncte, 14 recuperari, patru pase decisive, insemnand un double double, apoi Tony Parker, 19, Patty Mills, 14 si Tim Duncan, 10 puncte, 11 recuperari, un nou double-double. Starul echipei gazda, Le Bron James, 28-8-2, nu poate castiga de unul singur meciul, cand colegi, precum Chris Bosh sau James Jones inscriu doar 12, respectiv 11 puncte.