Baschet – Finala NBA / Texanii castiga in Florida si preiau conducerea cu 2-1! Meciul 4 va fi tot la Miami More…

jucatori-San-Antonio-SpursSan Antonio Spurs s-a impus in American Airlines Arena din Miami, 111-92 (71-50), preluad conducerea cu 2-1 in finala Conferintei NBA. Succes asigurat, in buna masura, la finalul primei reprize, cand formatia oaspete reusise un incredibil procentaj, 75,8%, la aruncari!

Al patrulea meci, programat joi seara, in aceeasi sala, poate fi decisiv, in cazul unui nou rezultat pozitiv al echipei texane. In caz contrar, disputa se va echilibra, urmatorul meci disputandu-se luni, in fieful celor de la San Antonio.

41-25 in primul sfert si 30-25 in al doilea, au fost scorurile primei reprize, in care cvintetul trimis in teren de antrenorul Greg Popovic a zburdat, efectiv, pe terenul din Florida, echipa gazda nereusind sa-i stavileasca atacurile in tromba. Heat a mai dres oarecum busuiocul in ultimele doua sferturi, castigate cu 25-15 si 25-17, dar n-a reusit sa recupereze imensa diferenta din joc si de pe tabela de marcaj. Datorata si slabului randament al lui Le Bron James, care a inscris doar 22 de puncte, acuzand din nou crampe musculare, secondat de Dwyane Wade, tot 22.
Kawhi Leonard a fost cosgeterul partidei, cu 29 puncte, la care s-au adaugat patru recuperari si doua pase decisive, secondat de David Greene, 15, Tony Parker, 15, Tim Duncan, 14 si Manu Ginobili, 11.