Finala Ligii Nationale masculine, meciul 4 / CSM Oradea invinge campioana en-titre si va juca la Ploiesti cu trofeul pe masa!

baschetAl patrulea meci din finala Ligii Nationale de baschet masculin, desfasurat la Oradea, a revenit echipei gazda CSM. 87-81 (44-53) cu CSU Asesoft Ploiesti. Scorul general a devenit 2-2, partida decisiva ce va decide campioana urmand sa aiba loc joi seara in sala Olimpia din capitala judetului Prahova.

Detinatorii titlului au castigat primele doua sferturi, 26-22, 27-22, avand si 14 puncte avans, 51-37. Au condus pe tabela de marcaj pana in minutul 7 al celui de-al treilea sfert, cand oradeanul Nicoara a restabilit egalitatea la 62. Din acel moment, impulsionati de publicul care a umplut sala „Antonio Alexe”, elevii antrenorului Cristi Achim au preluat ostlitatile, desprinzandu-se la sapte lungimi, 87-80.

Mohammed a transformat una din cele doua aruncari libere, stabilind rezultatul final. Cosgeterul partidei a fost Nicoara, 21, urmat de Denison, 16, Franklin, 11, Subotic, 11, Dillon, 9, Markovic, 8, de la invinsi remarcandu-se Flowers, 17 si Lee, 16.