Momentul in care Simona Halep a scapat finala de la Roland Garros de sub control: „Nu mi-am putut controla nervii”

simona-halepSimona Halep a vorbit despre momentul in care si-a pierdut cumpatul in fata Mariei Sharapova, dupa un meci strans impotriva rusoaicei in finala de la Roland Garros. Jucatoarea noastra, care de luni va urca pe locul trei in ierarhia mondiala, a dezvaluit ca in setul al treilea, la scorul de 4-4, a fost iritata de o decizie luata de arbitru in avantajul adversarei sale, fapt care i-a afectat puterea de concentrare.

Dupa doua seturi extrem de disputate de Halep si Sharapova (4-6,7-6), setul al treilea se anunta chiar mai incrancenat. La 4-4, serviciul revenea Simonei, iar cand arbitrul de scaun Kader Nouni i-a acordat primul punct al ghemului rusoaicei, trecand peste arbitrul de linie, care semnalizase ca returul acesteia fusese afara din teren, dar semnalizarea de la tusa a venit dupa ce Halep a ratat actiunea. Simona a crezut ca punctul trebuie sa se rejoace dar Nouni nu a fost de acord, moment in care jucatoarea de 22 de ani sustine ca si-a pierdut cumpatul.

„Credeam ca trebuie rejucat punctul pentru ca am atins mingea.

Dar regula este daca nu pun mingea in teren nu putem rejuca punctul. Cred ca acea minge a fost foarte importanta in acel moment.

Nu mi-am putut controla nervii si nu am putut fi foarte concentrata la urmatoarele puncte. Asta a fost, asta e viata”, a declarat Simona Halep in conferinta de presa.

Castigand primul punct al ghemului, la 4-4, Sharapova a reusit sa obtina un break alb pentru 5-4 in setul al treilea, transand soarta partidei pe serviciul sau.