Hochei pe gheata – Finala Stanley Cup / Kings castiga al doilea meci acasa cu Rangers in prelungiri, dupa ce a fost condusa!

hocheiLos Angeles Kings conduce cu 2-0 la general pe New York Rangers in finala Stanley Cup, reusind o noua victorie in propria arena, 5-4, dupa prelungiri, desi a fost condusa de echipa oaspete. Urmatoarele confruntari vor avea loc la Madidson Square Garden luni si miercuri seara.
Intr-un fel, s-a repetat istoria din partida anterioara. Rangers a condus cu 2-0 in prima repriza, dupa golurile lui Ryan McDough, in minutul 11 si Matis Zuccarello, 19, cel din urma trecandu-si in cont golul cu numarul 5 in play-off.  Kings a redus diferenta prin Jarert Schull, 22, dar oaspetii au punctat din nou, autor Martin St.Louis, 31. A revenit, in urma golului inscris de Willie Schell, 34, dar Derrick Brassand a modificat tabela un minut mai tarziu in favoarea adversarei. Dwight King, 42 si Marian Gaborik, 48, la a 13-a reusita in play-off, au dus scorul la 4-4.

Au urmat reprizele de prelungiri, in care Dustin Brown a marcat golul victoriei in minutul 10,26. Se anunta alte doua partide spectaculoase in marea arena din New York.