Baschet – Finala Ligii Nationale masculine, meciul al treilea / Campioana en-titre castiga pe terenul oradenilor si preia conducerea la general!

asesoft-plo-csm-oradeaCSU Asesoft Ploiesti a dominat de la un capat la altul meciul cu numarul 3 din finala Ligii Nationale masculine de baschet, impunandu-se cu 88-80 (42-37) in fieful echipei CSM Oradea. Scorul general a devenit 2-1 in favoarea campionilor en-titre. Partida urmatoare, care poate decide castigatoarea titlului, se va juca duminica seara, in aceeasi sala. O victorie a oradenilor ar duce la un al cincilea joc, la sala Olimpia din Ploiesti.

Cu exceptia sfertului al treilea, care a revenit formatiei gazda cu 21-18, teamul prahovean, antrenat de Vladimir Arnautovic, le- a castigat pe celelalte cu 24-15, 24-23, 22-21. Oradenii lui Cristi Achim au reusit sa egaleze la 68, cu sase minute inainte de final, dar oaspetii au preluat conducerea, distantandu-se la 13 puncte, 86-73. Formatia ardeleana a mai redus din diferenta, insuficient, insa, pentru a tarnsa de partea sa victoria.

Cosgeterul intalnirii a fost Mohammed, de la ploiesteni, 19, secondat de Subotic, 18 si Dillon, 17, de la echipa din orasul de langa Cris.

sursa foto: voceatransilvaniei.ro