Cupa Romaniei la rugby / Scoruri de maidan reusite de Farul si Olimpia Bucuresti!

Farul-rugbyRCJ Farul Constanta si CSM Olimpia Bucuresti au obtinut victorii la scor in primele meciuri din Cupa Romaniei la rugby, editia 2014, informeaza site-ul SuperLigii.

Intr-o partida disputata vineri pe stadionul „Mihail Naca” din Constanta, contand pentru grupa Dobrogea, „marinarii” au spulberat echipa RCM Galati, care activeaza in Divizia Nationala de Seniori (DNS), cu scorul de 102-6 (52-6 la pauza).

Tot vineri, in aceeasi grupa, CSM Olimpia Bucuresti a invins la fel de categoric, CS Navodari (echipa tot din DNS) cu scorul de 96-6 (61-3 la pauza). Daca Farul a reusit 16 eseuri, CSM Olimpia a izbutit 14 eseuri in cele 80 de minute.

In grupa Dobrogea urmeaza meciurile Farul – CSM Olimpia Bucuresti si RCM Galati – CS Navodari.

Sambata, in grupa Transilvania, pe „Lascar Ghinet”, CSM Stiinta Baia Mare, lidera SuperLigii a invins cu 83-6 pe CS Stiinta Petrosani, locul 3 in DNS,

In grupa Muntenia, Dinamo Bucuresti a primit vizita celor de la RC Barlad, locul secund in DNS, echipa pe care a invins-o cu 71-6

Duminica, in grupa Moldova, Poli Agro Iasi va intalni pe CSM Bucovina Suceava, o confruntare intre ocupanta locului 1 din DNS si echipa de pe locul 5 din acelasi esalon valoric.

Detinatoarea trofeului este Steaua București care, anul trecut, a invins in finala pe CSM Stiinta Baia Mare cu 17-10.

Campioana SuperLigii, RCM Universitatea de Vest Timisoara, nu va juca in aceasta, pentru ca CSUAV Arad s-a retras oficial din competitie. In schimba, saptamana viitoare vor juca cu rivala din Baia Mare.