Nationalele de 3×3 ale Romaniei, in grafic dupa prima zi a mondialelor de la Moscova

wizz-sport-streetballPrima zi a Campionatelor Mondiale de baschet 3×3 a dus patru victorii nationalelor tricolore, doua la masculin si doua la feminin, iar echipele noastre nationale sunt in grafic pentru calificarea in optimile de finala ale competitiei care are loc la Moscova.

Baietii au avut parte de un debut de foc, impotriva Qatarului, tara care a gazduit in iarna trecuta FIBA 3×3 All Stars. Romania a invins la limita, scor 17-15, impotriva unei echipe foarte puternice din punct de vedere fizic, care ne-a dat o puternica replica sub panou.

A urmat apoi un joc teribil, cu Argentina, meci care parea la un moment dat castigat de echipa noastra. Cu sud-americanii aflati in penalizare, Romania se afla la conducerea jocului si, dupa un meci in care s-a jucat la limita regulamentului, se indrepta catre victorie. Cateva greseli inexplicabile ale jucatorilor nostri le-au dat sansa argentinienilor sa revina si sa castige in cele din urma cu 19-18.

Ultima partida era cruciala pentru baieti, dar acestia s-au mobilizat excelent impotriva nationalei Venezuelei. Bogdan Popescu a marcat trei aruncari de la mare distanta, Angel Santana si Catalin Vlaicu au conlucrat excelent, iar Vasile stefan a oferit energie venind de pe banca, intr-un meci incheiat cu 19-11 pentru tricolori.

Fetele au avut mult mai putine emotii in prima zi. Victoria cu Siria a venit normal, diferenta de valoare dintre cele doua echipe fiind evidenta, scor 17-8.

Meciul cu Italia se anunta mai dificil, insa Flori Diaconu a dat tonul prin reusitele sale iar Anca sipos a contribuit si ea din plin la ofensiva, anihiland in acelasi timp pivotul adversarelor. Determinarea cu care au jucat Andra Haas si Cristina Bigica, ultima terminand meciul cu rani la genunchi dupa doua plonjoane dupa minge, a completat o imagine care corespunde cu statutul tricolorelor, acela de cap de serie numarul 1 al competitiei. A fost o victorie cu 17-10, iar fetele cu greu mai pot rata calificarea in optimile de finala ale competitiei.

Baietii, in schimb, au neaparata nevoie de o victorie in partidele cu Rusia si Lituania, pentru a nu depinde de jocul rezultatelor, in caz contrar sansele lor de a merge mai departe fiind foarte mici.

Amanunte in timp real despre meciurile Romaniei puteti urmari pe pagina de facebook oficiala a Sport Arena Streetball, www.facebook.com/sportarenastreetball si pe site-ul www.3la3.ro

Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB18912
2CFR Cluj1694
3Sepsi Sfantu Gheorghe1595
4U Craiova 19481498
5Astra Giurgiu1485
6Gaz Metan Medias1480
7Poli Iasi149-3
8FC Viitorul139-1
9Dunarea Calarasi129-1
10Dinamo Bucuresti109-5
11Concordia Chiajna109-6
12FC Botosani89-2
13AFC Hermannstadt79-3
14FC Voluntari39-13