Baschet. Finala NBA. Spurs castiga meciul de debut in fata lui Heat!

sputs-heatReeditarea finalei de anul trecut a NBA, castigata dupa sapte meciuri de Miami Heat, a inceput bine pentru echipa gazda San Antonio Spurs, care s-a impus la o diferenta de 15 puncte, 110-95 (64-49). Ai carei jucatori au rezistat mai bine caldurii sufocante din AT&T Arena, datorate defectarii aerului conditionat. Nu si MVP-ul oaspetilor, Le Bron James, nevoit sa paraseasca terenul cu patru minute inainte de final, pe fondul unei crampe musculare.

Texanii au castigat primul sfert cu 26-20, dar le-au cedat pe urmatoarele doua, 28-29 si 20-29. Moment in care antrenorul Greg Popovich si-a mobilizat elevii. Care au intors scorul, 36-17, in ultimele 10 minute, debutand cu dreptul in duelul pentru al cincilea titlu.

Tim Duncan, 21 puncte, 10 recuperari si Tony Parker, 19-8 au fost aproape de un double-double, care i-a reusit, insa, lui Manu Ginobili, 16-11. De la invinsi s-au mai remarcat, in afara lui Le Bron James, 25 puncte, sase recuperari, Dwyane Wade, 18 si Chris Bosh, 18.

Partida cu numarul 2 se va juca duminica seara in aceeasi sala, speram, in alte conditii.