FINAL / Performanta istorica pentru Simona Halep! Romania, in finala unui Grand Slam, dupa o pauza de 34 de ani! Vezi reactia imediata viitorului numar 3 WTA!

simona_halep

UPDATE / Dupa terminarea partidei, Simona Halep a acordat primul interviu: E uimitor, nu pot sa cred ca voi juca in finala! Andrea a evoluat foarte bine, dar cred ca eu am fost ceva mai puternica la final. Am facut totul pentru a castiga si ma bucur pentru ca am invins in doua seturi. Nu am nimic de pierdut in fata Mariei, am mai jucat impotriva ei. Visul meu a fost sa ajung pana aici, dar voi face totul ca sa-mi inving si ultima adversara”.

Simona Halep a reusit o performanta de senzatie pe zgura pariziana. Romanca s-a calificat in finala de la Roland Garros, unde o va intalni pe Sharapova. Simona a invins in semifinala pe Andrea Petkovic in doua seturi, 6-2, 7-6. De remarcat ca romanca a ajuns in ultimul act fara sa piarda vreun set.

Maria Sharapova s-a calificat deja in ultimul act dupa un nou meci maraton impotriva canadienei Eugenie Bouchard. Rusoaica a pierdut primul set, 4-6, pentru a reveni in urmatoarele doua seturi pe care si le-a adjudecat cu 7-5, 6-2.

FINAL  / Simona Halep – Andrea Petkovic 6-2, 7-6

Setul 2:

Simona scrie istorie la Roland Garros!

Tie-break: Halep – Petkovic: 7-4
6-6 Simona egaleaza si se intra in tie-break
6-5 Petkovic preia din nou conducerea si din Simona va servi pentru a ramane in set
5-5 Simona castiga la 0 pe propriul serviciu
5-4 Nemtoaica trece din nou in avantaj si Simona serveste pentru a ramane in set
4-4 Simona face serviciul si egaleaza
4-3 Petkovici castiga pe propriul serviciu si trece din nou la conducere
3-3 Game alb pentru Simona care egaleaza
3-2 Romanca face break-ul si se apropie la un game de nemtoaica
3-1 Petkovic face break-ul, la prima sansa din meci
2-1 Nemtoaica sisi face din nou serviciul
1-1 Simona isi face serviciul si egaleaza
1-0 Petkovic isi face serviciul in game-ul de debut in setul doi