Handbal – Finalele Ligii masculine a Campionilor / Flensburg invinge surprizator pe THW Kiel, FC Barcelona ocupa locul al treilea!

Flensburg-HandewittDuelul echipelor germane pentru cucerirea Ligii Campionilor a oferit castig de cauza, in premiera, formatiei Flensburg Handewitt, 30-28 cu THW Kiel, castigatoare a trei trofee, dupa sase prezente in finale. Medalia de bronz a revenit formatiei FC Barcelona, 26-25 (9-10) cu MKB Veszprem. Ca si in urma cu o zi, la meciurile desfasurate la Koln au asistat 20.000 de spectatori, imbracati cu tricourile teamurilor favorite.

Echipa catalana a avut un meci extrem de greu cu MKB Veszprem, unii specialisti apreciind ca acest joc ar fi trebuit sa decida castigatoarea trofeului pus in joc. Fostii colegi ai regretatului Marian Cozma au avut patru goluri avantaj, 13-9, in minutul 35, dar barcelonezii au preluat conducerea, pastrand-o pana la final. Rutenka a inscris cele mai multe goluri, 11, secondat de Ilic, 7.

Handbalistii de la THW Kiel au condus cu 12-6 in minutul 19, dupa care initiativa a trecut de partea outsiderilor. Care s-au desprins la patru lungimi, 25-21, 26-22, dar adversarii au redus scorul, 25-26, 26-28, 28-29, 28-30. Eggert Magnusson, 7 si Svan, 7 au fost principalii marcatori ai invingatorilor. Nu trebuie neglijata prestatia portarului suedez al lui Flensburg, Magnusson, care a aparat 20 de mingi, reprezentand un procent de 42%. De altfel, avea sa fie declarat cel mai bun portar al final fourului de la Koln. MVP a devenit danezul Palmarsson, care a inscris 6 goluri pentru THW Kiel.