Roland Garros / Simona Halep se califica in optimile de finala, 6-3, 6-0 cu Torro-Flor ! Sorana Cirstea a fost invinsa de Jelena Jankovic

halepUPDATE / Sorana Cirstea a fost eliminata din turul al treilea al turneului de la Roland Garros de sarboaica Jelena Janokovic, care s-a impus clar in fata romancei cu 6-1, 6-2. Astfel, Simona Halep ramane singura reprezentanta a tarii noastre pe tabloul de simplu feminin al turneului de Mare Slem de la Paris.

Simona Halep, cea mai bine clasata jucatoare in clasamentul WTA ramasa pe tabloul feminin de la Roland Garros, s-a calificat in optimile de finala de la Roland Garros, dupa victoria clara, in minimum de seturi, cu Maria-Teresa Torro-Flor, 6-3, 6-0. Romanca va juca in turul urmator cu Sloane Stephens.

Cea de-a doua reprezentanta a Romaniei ramasa in concurs, Sorana Cirstea are o misiune mult mai dificila in fata sarboaicei Jelena Jankovic. Meciul dintre cele doua este al doilea pe terenul doi, si va incepe dupa ora 14:00.