Hochei pe gheata – Finalele NHL / Campioana din Chicago restabileste egalitatea la 3, pe terenul echipei din Los Angeles! Meciul 7 va decide invingatoarea

nhlChicago Blackhawcks, castigatoarea Stanley Cup din sezonul trecut, a risipit, deocamdata, emotiile suporterilor, egaland scorul din finala Conferintei de Vest a NHL cu Los Angeles Kings. Dupa o victorie in extremis cu 4-3 obtinuta in deplasare.

Pe reprize, tabela a indicat: 0-1, 2-0, 2-2. Dwight King a deschis scorul pentru echipa gazda, in minutul 17. Dupa care oaspetii au preluat conducerea, in urma reusitelor lui Patrick Kane, 21 si Ben Smith, 23. „Regii” nu renunta si marcheaza, la randul lor, prin Drew Doughty, 46 si Alec Martinez, 48. Campionii revin in joc, egaland prin Duncan Keith, in minutul 54, dupa care Duncan Keith puncteaza decisiv, cand mai erau 3,45 minute de joc. Cu toate eforturile echipei din „orasul ingerilor”, scorul n-a mai putut fi modificat.

Partida ce va decide al doilea team calificat in finala Cupei Stanley va avea loc duminica seara pe arena din Chicago.