Hochei pe gheata – New York Rangers, prima calificata in finala Stanley Cup!

new-york-rangersSemifinala Conferintei de Est a NHL care a opus pe New York Rangers si Montreal Canadians, s-a incheiat cu scorul general de 4-2 in favoarea primei echipe. Care ajunge in finala Stanley Cup, unde va intalni pe invingatoarea confruntarii dintre Los Angeles Kings si Chicago Blachawcks, in care hocheistii din „orasul ingerilor” conduc cu 3-2 si au la dispozitie doua partide pentru a obtine victoria cu numarul 4, ce i-ar propulsa in ultimul act.

Rangers a condus cu 2-0, Canadians a redus diferenta, new-yorkezii s-au desprins la 3-1, dar jucatorii din tara „‘ frunzei de artar” au castigat in
arena proprie. Meciul care avea sa decida formatia ce va evolua cu trofeul pe masa a fost extrem de strans, NY Rangers impunandu-se la limita, 1-0 (0-0, 1-0, 0-0), in urma golului inscris de Dominic Moore, cu doua minute inainte de incheierea reprizei secunde.