U Jolidon Cluj a invins pe HCM Roman si va juca din nou in cupele europene! Corona Brasov e vicecampioana Romaniei

u-jolidonU Jolidon Cluj va juca si in sezonul viitor in cupele europene, dupa ce, meciul decisiv pentru Europa, au invins pe HCM Roman!

Clujul a inceput partida foarte bine si dupa prima repriza conducea cu 13-7. In partea doua, gazdele au jucat perfect pana in minutul 55, cand oaspetele s-a apropiat la un singur gol, 22-21. In cele din urma, clujencele au gestionat bine ultimele minute si au castigat cu 24-23.

In clasament, U Jolidon Cluj a terminat pe locul 4 si va juca in Cupa Cupelor. Romanul este pe 5 si mai are de jucat partida de sambata, cu HC Zalau.

In meciul pentru locul al doilea in Liga Nationala, brasovencele au invins cu 31-27 pe Dunarea Braila, in penultima etapa a play-offului. Cele doua echipe merg insa impreuna in Cupa EHF, in sezonul viitor.

Cu victorii in ambele partide cu Dunarea Brăila, Corona Brasov a incheiat Liga Nationala pe locul al doilea, dupa HCM Baia Mare, in timp ce Dunarea Braila a terminat pe 3.