Roland Garros / Simona Halep, in optimile competitiei! Vezi cine ii va fi urmatoarea adversara!

Halep-la-Roland-GarrosSimona Halep a invins-o fara prea mari emotii pe britanica Heather Watson si s-a alaturat Soranei Cirstea, in turul 3 la Roland Garros. Constanteanca, devenita favorita numarul 2 a competitiei, dupa eliminarea primilor doi capi de serie, a castigat in doua set-uri, 6-2, 6-4.

A fost a doua victorie a romancei in fata lui Watson, dupa cea de la US Open din 2013.

In optimi, Simona Halep o va intalni pe Maria-Teresa Torro-Flor, jucatoarea iberica clasata pe locul 55 in clasamentul WTA.

A fost greu. Setul secund a fost foarte greu. Am fost putin nervoasa, dar stiam ca pot servi bine si am castigat. O cunosteam pe adversara mea de la US Open, am jucat mult atunci cu ea. Am aşseptat mult pana sa inceapa meciul. O felicit pe Heather Watson pentru felul in care a jucat. Am ceva presiune, sunt primul an in Top 10, dar suporterii sunt alaturi de mine si trebuie sa le multumesc. Am sentimentul că anumite meciuri nu le pot pierde. Cred ca ea s-a gandit ca sunt locul 4 si i-a fost greu. Trebuia sa castig acest joc”, a declarat, la finalul partidei, Simona Halep.