Finalele Conferintelor NBA / Pacers reduce diferenta, dar Heat poate decide invingatoarea jucand acasa!

nbaIndiana Pacers nu se da batuta, desi fusese condusa cu 1-3 de Miami Heat in finala Conferintei de Est. Victoria cu 93-90 (33-42) obtinuta in fata propriilor suporteri, care au umplut arena Bankers Life Fieldhouse a redus diferenta la general. Va trebui sa confirme insa, in al cincilea meci, programat vineri seara, la Miami, un succes al adversarei asigurandu-le prezenta in ultimul act.

Echipa gazda si-a adjudecat primul sfert, 22-16, dar n-a inscris decat 11 puncte in urmatorul, fata de 26 ale oaspetilor. In mare masura, soarta partidei s-a decis in al treilea sfert, castigat de Pacers cu…31-16, tabela aratand 62-57, dupa ce reusise sa egaleze la 50! Treptat, Indiana s-a desprins la 77-66, dar Heat a revenit in joc, restabilind, la randul sau, echilibrul, 81-81, cu patru minute inainte de final. George, favoritul tribunelor, isi aduce echipa in avantaj, 91-87, cu un cos de 3, cand mai erau 46,7 secunde. Bosh, cosgeterul celor de la Miam rateaza o aruncare de dincolo de linia celor 6,25 metri, cand mai erau doar cinci secunde. West va decide rezultatul, transformand cate o aruncare libera. Indiana castiga si pentru ca a reusit sa-l anihileze pe James, care a inscris doar 7 puncte! Rar i se intampla lui Le Bron asa ceva intr-o finala.

Principalii marcatori: Paul George 37 puncte, sase recuperari, doua pase decisive, Roy Hibbert 19-13-2, David West 19-9-2, respectiv Chris Bosh 20-10-2, Dwayne Wade 18-8-7, Rashard Lewis 18-4-0.