Baschet – Semifinalele Ligii Nationale masculine / Campioana en-titre, calificata in ultimul act, dupa victoria din meciul decisiv cu clujenii!

asesoft-ploiestiCSU Asesoft Ploiesti a castigat meciul cu numarul 5 al semifinalei cu U BT Mobitelco Cluj-Napoca, jucat acasa, 77-66 (37-32). Victorie care i-a adus o noua prezenta in finala Ligii Nationale masculine, de data asta impotriva echipei CSM Oradea. Care eliminase acum cateva zile pe BC Mures cu scorul general de 3-0.

Formatia prahoveana a inceput in forta, 13-2, oaspetii apropiindu-se la patru lungimi, 16-20, dupa care sfertul s-a incheiat cu 22-15 in favoarea campionilor en-titre. Diferenta care avea sa se reduca la cinci puncte, 37-32, la pauza. Clujenii au avut un al treilea sfert mai bun, castigat cu 16-14, rezultatul de pe tabela devenind 51-48 in favoarea echipei gazda.

Ultimul a fost echilibrat pana cu 1,20 de minute inainte de final, cand scorul a fost 65-63, in urma reusitei lui Hargrove. Americanul clujenilor a ratat apoi doua situatii consecutive, provocand si un fault, CSU desprinzandu-se ulterior la 70-63, 72-64, 74-66. Cireasa de pe tort avea sa fie pusa de sarbul Adamovic, cu un cos de 3, din apropierea cosului echipei sale! Cei mai buni jucatori au fost Flowers, 21, Lee, 20, respectiv Hargrove, 20 si Lalovic, 14.

Primele doua meciuri ale finalei dintre CSU Asesoft Ploiesti si CSM Oradea se vor desfasura sambata si duminica in sala celei mai bine clasate echipe la incheierea sezonului regulat. Arena Olimpia din capitala judetului Prahova va fi, cu siguranta, luata cu asalt de suporterii ambelor formatii. Ca si sala din Oradea, peste exact o saptamana.