FINAL / Steaua Bucuresti – Astra Giurgiu 0-0, 2-4 d.p! Astra castiga primul mare trofeu din istorie, la penalty-uri!

Steaua-Astra-Cupa-finalaAstra a castigat finala Cupei Romaniei, impunandu-se la loviturile de departajare in fata campioanei Steaua, dupa ce tabela de marcaj a ramas inghetata si dupa disputarea celor doua reprize aditionale.

Dupa o prima repriza de tatonare, in care cele doua echipe nu au fortat deschiderea scorului, giurgiuvenii au putut profita in a doua repriza de eliminarea lui Sanmartean, produsa in minutul 53.  Superioritatea numerica le-a permis elevilor lui Daniel Isaila sa puna control pe meci, insa in ciuda numeroaselor ocazii la poarta avute, nu au reusit sa deschide scorul.

Nu tebuie insa trecuta cu vederea evolutia fantastica a lui Tatarusanu, providential in repetate randuri pentru „ros-albastri”, tot mai obositi odata cu scurgerea timpului regulamentar de joc.

Cum finalul celor 90 de minute nu a cosemnat nicio modificare a tabelei de marcaj, s-a mers in prelungiri. Alibec a fost si el eliminat, restabilindu-se echilibrul de forte in teren, insa nici aceasta noua interventie a centralui Hategan in cursul jocului nu a reusit sa transeze situatia in favoarea uneia dintre adversare.

La loviturile de la 11 metri, Astra  a marcat de patru ori, Tatarusanu reusind sa se opuna sutului expediat de Cristescu, in timp ce blocajul lui Lung jr. la executia lui Varela si ratarea lui Pintilii au refuzat Stelei eventul la care spera dupa o pauza de 17 ani.

Iata cum s-a desfasurat meciul:

Urmeaza loviturile de departajare. Astra bate prima lovitura de la 11 metri.

0-1 Laban suteaza plasat sub transversala si inscrie.

1-1 Keseru suteza puternic pe mijlocul portii si isi atinge tinta.

1-2  Astra puncteaza din nou.

1-2 Silviu Lung apara sutul lui Varela trimis langa bara din drepta!!!

1-2 Apara si Tatarusanu!!! Cristescu suteaza in stanga, iar portarul Stelei ghiceste partea.

1-2 Pintilii suteaza peste poarta!

1-3 Budescu inscrie si Astra e aproape de o mare victorie!

2-3 Gol Steaua!

2-4 Yazalde marcheaza si Astra castiga Cupa!!!

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Steaua: Tatarusanu – Georgievski, Varela, Szukala, Latovlevici – Sanmartean, Pintilii, Prepelita – Popa, Chipciu, Tanase
Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Astra: Lung – Matel, Gaman, Ben Youseff, Junior Morais – Laban, Yahaya – Yoda, Bukari, Budescu – Yazalde
Antrenor: Daniel Isaila

Comisia Centrala a Arbitrilor a delegat 7 arbitri pentru aceasta finala. La centru va fi Ovidiu Hategan (Arad). La cele doua linii se vor afla Octavian sovre (Oradea) si Miklos Nagy (Cluj Napoca). Arbitri aditionali vor fi Istvan Kovacs (Satu Mare) si Adrian Comanescu (Rm. Valcea).

Noutatea o reprezinta faptul ca, in afara de arbitrul de rezerva care acum va fi Sebastian Coltescu (Craiova), mai apare inca un arbitru de rezerva, asistentul Vasile Marinescu (Bucuresti).

Delegarea a sapte arbitri reprezinta o premiera la o finala de Cupa a Romaniei.

Ovidiu Hategan se afla si el in premiera intr-o finala de Cupa. A mai arbitrat insa in doua Supercupe. in 2011, la Dinamo – CFR si in 2013, la Petrolul – Steaua.

LEGENDE vs. SUPORTERI

Partida programata la ora 19:35 a reunit nume importante din fotbalul romanesc, incheindu-se la egalitate, sc0r 3-3. Mai jos sunt loturile celor doua echipe: