Hochei pe gheata – Mondialele de elita din Belarus / Canada si SUA, eliminate in sferturi de Finlanda si Cehia! Rusia si Suedia completeaza careul de asi

canada-sua-hockeyCampioana olimpica de la Soci, Canada, a parasit prematur campionatele lumii de la Soci, ca si SUA, fiind invinse in sferturile de finala de Finlanda, respectiv, Cehia. Doua echipe care s-au calificat de pe locurile 3 si 4 din faza grupelor. Celelalte meciuri au revenit favoritelor Rusia si Suedia, care s-au impus in fata Frantei si a reprezentativei tarii gazda, Belarus.

Hocheistii din tara „frunzei de artar” au pierdut cu 2-3 (0-1, 2-0, 0-2), in urma golului inscris de finlandezul Pakarinen, cu trei minute inaintea de incheierea partidei. Chiar daca au scos portarul, avand un atacant in plus pe gheata, canadienii n-au reusit sa intoarca rezultatul. Cehia a produs a doua surpriza a serii, intrecand cu 4-3 SUA, pe reprize 1-1, 3-0, 0-2.

Rusia s-a impus cu un scor de forfait din fotbal, 3-0, castigand fiecare repriza cu 1-0. Ultima calificata, Suedia, a avut de tras serios pentru a se impune in confruntarea cu Belarus, 3-2 (1-0, 1-2, 1-0). Autorul golului izbavitor a fost Ekholm, in minutul 54. Desi au mai avut la dispozitie sase minute, jucatorii din Belarus, puternic incurajati de o arena arhiplina la Minsk, n-au putut nici macar sa egaleze.

Tabloul semifinalelor, programate sambata, arata astfel: Rusia-Suedia si Cehia-Finlanda. Invingatoarele vor juca duminica pentru titlul mondial, iar invinsele pentru medalia de bronz.