Baschet – Liga Nationala masculina, semifinale. Clujenii castiga acasa si preiau conducerea in meciul cu campionii en-titre!

U-BT-Mobitelco-Cluj-NapocaAl treilea meci dintre U BT Mobitelco Cluj-Napoca si CSU Asesoft Ploiesti, contand pentru semifinalele Ligii Nationale de baschet masculin, desfasurat in sala „Horia Demian” a oferit castig de cauza, la limita, echipei gazda, 75-74. A fost o partida palpitanta, care pornea de la scorul general de 1-1.

Elevii antrenorului Dorin Pintea au evoluat excelent in primele doua sferturi, adjudecate cu 21-15 si 20-14. Vladimir Arnautovic si-a mobilizat in pauza jucatorii, care au facut un al treilea sfert excelent, 27-13, preluand conducerea cu 56-54. Ultimele 10 minute au electrizat cunoscatorul public din orasul de langa Somes, prin evolutia scorului si, desigur, rezultatul final. Tabela de marcaj a aratat: 58-59, 64-60, 70-67, 70-69, 72-69, 72-71. Cu 16 secunde inainte de incheierea partidei, Kuburovic a marcat trei puncte, dupa cos si fault, iar Mohammed a inscris un cos de 3, cand mai erau doar patru secunde.

Rezultatul de 75-74 a dus scorul general la 2-1 in favoarea echipei clujene. Meciul cu numarul 4 se va disputa vineri seara, in aceeasi sala. O victorie a formatiei gazda o propulseaza in finala cu CSM Oradea, iar un succes al oaspetilor prelungeste suspansul cu o noua confruntare, la Ploiesti.