Baschet – Liga Nationala masculina semifinale / Campioana en-titre castiga la Cluj-Napoca si va juca meciul decisiv la Ploiesti!

Asesoft-U-MobitelcoCa si in urma cu o zi, CSU Asesoft Ploiesti a revenit in sfertul al treilea al semifinalei, dupa ce a fost condusa de U Mobitelco Cluj-Napoca. Pentru a se impune spre final cu 87-85, egaland scorul la general, 2-2 si trimitand astfel confruntarea in meciul decisiv, programat luni seara, la Ploiesti.

Echipa gazda a pierdut primul sfert, 24-25, castigandu-l lejer pe al doilea, 30-17. Campionii en-titre au refacut diferenta de 12 puncte in minutul 27, 58-58, scorul devenind la incheierea celui de-al treilea sfert 70-65 in favoarea clujenilor. Ultimele 10 minute au fost dramatice, tabela de marcaj aratand 72-65, 77-78, 85-80, 85-87. In numai trei minute echipa gazda n-a marcat niciun punct, iar oaspetii au inscris sapte puncte, ultimul fiind reusit de Mohammed!

Principalii marcatori au fost Flowers, 24, Mohammed, 14, Popovic, 13, respectiv Silvasan, 32 (7 de 3), Hargrove, 25 si Kuburovic, 23.

sursa foto: digisport.ro