Hochei pe gheata – Mondialele de elita din Belarus. S-au stabilit sfertfinalistele!

hochey-mondiale-sferturiCu meciurile desfasurate marti seara s-a pus punct fazei grupelor Mondialelor din Belarus ale elitei hocheiului. Cehia a intrecut Franta in grupa A, facand schimb de locuri, iar Canada a invins greu Norvegia, incheind pe primul loc in grupa A. SUA a avut un adversar neasteptat de dificil in Germania, impunandu-se la un singur gol, care i-a consolidat pozitia secunda, iar Elvetia a castigat surprinzator in fata Suediei intr-o partida fara miza din grupa B. Unde Rusia a ramas lidera, cu punctaj maxim, ultimele pozitii calificante fiind impartite de Belarus si de Finlanda.

Derb-yul ultimei runde a grupei A a revenit Cehiei, dupa prelungiri, cu 5-4 (1-3, 3-0, 1-0, 1-0) cu Franta. La capatul unui meci, in care francezii au condus cu 3-0, au primit apoi patru goluri, au egalat, pierzand in prelungiri, gratie golului marcat de Kolar, in minutul 62. Canada a castigat cu 3-2 (0-1, 2-1, 1-0) in fata Norvegiei, iar Slovacia a dispus la limita, 4-3 (1-0, 0-1, 3-2) de revelatia Danemarca.

Echipa SUA s-a intrebuintat la maximum pentru a obtine toate cele trei puncte, in ultimele 10 minute, scor 5-4 (0-0, 3-3, 2-1) cu Germania. Si aici a fost un derby, al orgoliilor, intre lidera neinvinsa, Rusia si formatia gazda, Belarus, castigat la un singur gol, de prima formatie, 2-1 (0-0, 2-0, 0-1). In fine, Elvetia a intrecut Elvetia cu 3-2 (2-0, 1-1, 0-1).

Sferturile de finala sunt programate joi, in doua locatii: SUA-Cehia, Canada-Finlanda, la Chizhovka Arena, Rusia-Franta si Suedia-Belarus, la Minsk Arena. Invingatoarele se vor intalni peste doua zile la Minsk Arena,
in semifinale, dupa care duminica vor avea loc meciurile pentru medalii, in aceeasi sala.