Mondialele din Belarus / Canada intrece Suedia si preia sefia grupei A, Rusia, la a sasea victorie consecutiva, in grupa B!

hocheiIn antepenultima zi a grupelor preliminarii de la Mondialele grupei de elita din Belarus, lucrurile sunt pe departe de a fi lamurite in privinta echipelor care se vor duela in sferturile de finala. Si-au asigurat prezenta Canada si Suedia, in grupa A, Rusia si SUA, in grupa B.

Canada a invins Suedia in partida derby a grupei A, dupa prelungiri, scor 3-2 (0-1, 2-1, 0-0, 1-0). Nordicii au condus cu 2-0, dar au pierdut.

In celalalt meci, Cehia s-a chinuit sa treaca de Norvegia cu 1-0, in urma golului marcat de Sobotka in secunda 39 a meciului.

In cealalta grupa s-au consemnat rezultatele: Rusia-Germania 3-0 (0-0, 0-0, 3-0) si SUA-Finlanda 3-1 (1-0, 0-0, 2-1). Luni vor avea loc partidele:
Danemarca-Franta, Italia-Suedia, respectiv Kazahstan-Finlanda si Letonia-Belarus. Care pot decide alte echipe calificate.