Hochei pe gheata – Mondialele de elita din Belarus / Danemarca invinge Cehia cu gol de aur!

danemarcaO noua surpriza la Mondialele celor mai bune echipe din lume: victoria nou promovatei in elita hocheiului, Danemarca, 4-3, cu gol de aur, in fata titratei formatii a Cehiei, in grupa A. Si Franta a castigat dupa lovituri de penalitate, 5-4 impotriva Norvegiei, in aceeasi grupa. Unde, intr-o alta partida, Suedia a invins lejer Italia cu 4-1.  Rezultate normale in cealalta grupa: Rusia-Letonia 4-1, Belarus-Germania 5-2 si Elvetia-Kazahstan 6-2.
Cehia a condus cu 2-0 si 3-1, dar danezii au revenit, egaland in penultimul minut al timpului regulamentar prin Bjorkstrand. Dupa o repriza alba de prelungiri, hocheistii din tara lui Hamlet s-au impus prin golul de aur inscris de Boedker, dupa ce Klepis ratase cu putin timp inainte pentru Cehia. Grupa este condusa de Suedia, cu 14 puncte, urmata de Canada, 13, Franta, Norvegia si Cehia, cate 7.

In grupa B, lidera neinvinsa, cu punctaj maxim, 15, ramane Rusia, secondata de Belarus, 9, Letonia, 9,  Finlanda, 8, SUA, 8.

Duminica se vor desfasura partidele: Canada-Suedia, derby-ul grupei A, Cehia-Norvegia, iar in grupa B, SUA-Finlanda, un joc important pentru calificarea in sferturi si Rusia-Germania.

Etichetat cu: , , , , , , , ,