Spectacol total in finala Cupei Angliei! Arsenal a castigat trofeul dupa 9 ani!

arsenal-fa-cupArsenal a cucerit trofeul Cupei Angliei la finele unui meci dramatic, in care „tunarii” au reusit sa revina de la scorul de 0-2 pentru a castiga intalnirea in reprizele de prelungire. Este prima mare performanta obtinuta de Arsene Wenger, dupa o pauza de 9 ani.

Nou promovata, Hull City, a avut un debut de meci fabulos, inscriind rapid in poarta aparata de Fabianski prin Chester (‘3) si Davies (‘8). Dupa o alta ocazie uriasa a „tigrilor”, elevii lui Wenger au redus diferenta prin Cazorla (’17), dar au fost nevoiti sa joace sub amenintarea infrangerii pana la mijlocul reprizei secunde, cand Koscielny a adus egalarea (’72). Sase minute mai tarziu, Giggs a ratat uluitor dintr-o pozitie favorabila si meciul a fost trimis in prelungiri, dupa un final de partida controlat autoritar de „tunari”.

Golul vicotriei a fost marcat de Ramseu in minutul 109, dar duelul ar fi putut la fel de bine sa ajunga la loviturile de departajare daca Boyd ar fi adus egalarea pentru Hull, dupa ce a reusit sa treaca de Fabianski.

Victoria obtinuta de Arsenal in finala disputata pe stadionul Wemebley aduce „tunarilor” cea de-a unsprezecea Cupa a Angliei din istoria clubului. Precedenta finala a competitiei castigata de londonezi a fost in 2005.