Regina Europei, „absolutista” in Germania! Bayern a invins Borussia in finala Cupei

bayern-cupBayern Munchen, campioana pentru a doua oara consecutiv in Bundesliga a cucerit, sambata, si Cupa Germaniei, reusind sa o invinga in prelungiri pe marea rivala din campionat Borussia Dortmun, cu scorul de 2-0.

Elevii lui Jurgen Klopp au fost cei care au reusit sa marcheze primii, prin reusita lui Hummels, insa arbitrul asistent a anulat golul indicand pozitia de offside.

Cum tabela a ramas nemodificata pana la finalul timpului regulamentar de joc, partida a continuat cu reprizele de prelungiri, faza in care bavarezii au avut cele mai bune momente ale intalnirii. Robben, cel care a ucis sperantele „galben-negrilor” si in finala UEFA Champions League, a deschis scorul in minutul 107, iar Muller a decis destinatia Cupei Germaniei marcand pentru 2-0, in minutele suplimentare ale celei de-a doua reprize de prelungiri.

Bayern reuseste asadar event-ul in Germania, dupa ce si-a asigurat anterior si titlul in campionatul intern, astfel ca, dincolo de eliminarea echipei din semifinalele editiei actuale ale Ligii Campionilor, Pep Guardiola nu poate spune ca a avut un debut slab pe banca tehnica a bavarezilor.