FINAL / Petrolul – Steaua 0-0. „Lupii-galbeni” pierd sansa de a fi vicecampioni. Scor alb pentru Astra!

petrolul-steauaPetrolul si Steaua au remizat la scor alb pe arena „Ilie Oana” la sfarsitul unui meci extrem de dinamic, in care ambele au echipe au aratat un joc mult peste media sezonului care se apropie de final.

Desi tabela a ramas inghetata pana la fluierul de sfarsit, viteza, ccombinatiile de pase, suturile pe poarta, cat si interventiile celor doi portari au facut deliciul suporterilor ploiesteni, care in final au parasit insa intristati stadionul, intrucat punctul obtinut de ‘gazari” pe teren propriu este insuficient pentru ca echipa antrenata de Razvan Lucescu sa mai poate emite pretentii la locul 2 in clasament, cu o singura etapa ramana de disputat.

Chiar daca scorul final a fost de 0-0, partida nu a  dus lipsa de goluri. Tamuz a reusit o „dubla oarba” am putea spune devreme ce ambele sale reusite din minutele 6, respectivc 28 au fost anulate, prima data pentru o preluare cu mana, a doua oara pentru offside.

In a treia repriza ambele echipe au fost aproape de a inscrie, insa atat Iancu si Chipciu, pe de o parte, cat si De Lucas, pe de alta parte, au luat la tinta stalpul portilor.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

PETROLUL: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Hoban, Guilherme – Mustivar, De Lucas – Priso, Albin, Walter – Tamuz

STEAUA: Tatarusanu – Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici – Pintilii, Prepelita – Ad. Popa, Chipciu, Cr.Tănase – Keseru