Hochei pe gheata – Mondialele din Belarus / Finlanda invinge Elvetia cu gol de aur, iar Suedia intrece Slovacia, ramanand lidera!

Finlanda-hocheiUltimele doua meciuri disputate vineri seara la Mondialele de hochei pe gheata din Belarus s-au incheiat cu victorii ale formatiilor nordice. Finlanda s-a impus in fata Elvetiei cu 3-2, in urma unui gol de aur, iar Suedia a trecut cu 3-1 de Slovacia, care nu se regaseste la aceasta editie.

Finlandezii au castigat primele doua reprize cu 1-0, dupa care au fost egalati in ultimele 20 de minute. A urmat o repriza de prelungiri fara nicio reusita, Pakarinen aducand victoria Finlandei cu un gol, la loviturile de departajare. In urma acestui rezultat, Finlanda a acumulat 8 puncte, mentinandu-se pe locul al treilea in grupa B, la egalitate cu SUA. Conduce Rusia, 12 puncte, secondata de Lituania, 11.

Desi a invins Slovacia cu 3-1, Suedia, care a condus cu 2-0, la finele primei reprize, a primit un gol in urmatoarea, reusind sa scape de emotii in ultima, dupa ce a inscris golul victoriei. Care o mentine lidera in grupa A, cu 14 puncte, inaintea Canadei, 12.

Sambata sunt programate cate trei meciuri in fiecare grupa: Franta-Norvegia, Danemarca-Cehia, Suedia-Italia, in grupa A, Letonia-Rusia, Belarus-Germania si Elvetia-Kazahstan, in grupa B.