Baschet. Euroliga masculina, final four / Maccabi elimina surprinzator pe TSKA, iar Real face suta de puncte cu Barcelona!

baschet-Real-MadridMediolanum Forum din Milano a fost plin vineri seara de suporteri ai celor patru echipe participante la final fourul Euroligii masculine de baschet. In primul meci, Maccabi Tel Aviv a intrecut la jumatate de cos, 68-67 (30-38) pe TSKA Moscova, dupa care Real Madrid a facut scor, 100-62 (45-37) cu FC Barcelona.

Dubla castigatoare a Euroligii, TSKA Moscova, a condus pana in ultimele trei secunde, cea mai mare diferenta fiind de 15 puncte, 55-40, aproape de finalul sfertului al treilea. Formatia israeliana s-a apropiat treptat, 51-57, 59-62, 61-64, 63-65, 66-67, cand mai erau 13,5 secunde de joc.

Americanul Rice a inscris un cos de 3 in ultimele trei secunde, dupa care conationalul Weens, de la TSKA, a ratat de la distanta. Blu, 15 si Rice, 13 au marcat cele mai multe puncte pentru invingatori, Kun, 14 si Teodosic, 12 pentru invinsi.

Real Madrid, invingatoare acum 19 ani in finala Euroligii, a facut instructie cu rivala FC Barcelona, care se impusese de doua ori in ultimul act, dar si saptamana trecuta in campionatul Spaniei. Scorul de 100-62 (45-37) spune suficient despre cine a condus ostilitatile in acest meci, galacticii baschetului marcand 14 cosuri de 3 puncte prin opt jucatori!.

Dupa un sfert echilibrat, incheiat la egalitate, 20-20, madrilenii le-au castigat pe urmatoarele cu 25-17, 28-11 si 27-14. Cosgeterul partidei a fost Rodriguez, 20, secondat de Mirotic, 19, de la catalani remarcandu-se
Tomic, 16.

TSKA Moscova si FC Barcelona vor juca finala mica duminica seara, iar Maccabi Tel Aviv si Real Madrid vor juca dupa aceea cu trofeul pe masa.