FINAL / Otelul Galati – FC Viitorul 4-1. Etalare cinica de forta a „otelarilor” in fata pustilor lui Hagi

Otelul-ViitorulOtelul se desprinde la 5 puncte de grupul celor trei echipe retrogradabile spuberand pe teren propriu, fragila – la propriu si la figurat – echipa  Viitorului, care ramane imediat deasupra zonei „nisipurilor miscatoare”, la 2 puncte de urmatoarea clasata.

Partida de la Galati a fost una echilibrata, insa doar pana in ultimele momente ale reprizei 1, cand Mitrea a fost eliminat pentru cele doua cartonase galbene primite intr-un interval de doar 6 minute.

In superioritatea numerica, elevii lui Ewald Lienen au pedepsit cu severitate greseala fundasului oaspetilor si au marcat „pe saturate”.

Marquinhos a deschis scorul in minutul 49. Henrique a dublat diferenta, din penalty, 13 minute mai tarziu, iar Zaharia l-a ridiculizat pe Balauru cu un sut la vinclu spectacular, reusit dupa alte doua minute. Cooper a marit diferenta in minutul 87, iar Viitorul au avut sansa golului de onoare in minutul 91, Axente fiind autorul reusitei.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Echipele de start:

OTELUL: Goicoenchea – Tritz, Sîrghi, Prestia, D. Popescu – Lovin, Giurgiu, Cooper – Marquinhos, Henrique, Zaharia

Viitorul: Balauru – Moga, Larie, Mitrea, Tosca – Lazar, Daminuta – Benzar, Dica, Tănase – Axente

1. George spune:

Meciul cu Viitorul s-a jucat sub o mare tensiune emotionala mai ales pentru Otelul. S-a dovedit ca echipa este matura si bine condusa de Lienen, antrenor cu stiinta jocului de fotbal din Germania, om serios, inteligent si deosebit omenos. Bravo otelul! Bravo Lienan!