FINAL / Astra – ACS Poli Timisoara 5-1. Giurgiuvenii isi apara locul secund in fata unei retrogradabile tot mai certe

astra-acs-poliAstra Giurgiu si-a consolidat a doua pozitie in clasament, inainte de ultima etapa a sezonului. Fara inhibitii in fata unei nou promovate care se zbate in lupta pentru evitarea retrogradarii, giurgiuvenii au luat cu asalt poarta lui Nuno Claro inca din primele momente ale jocului. Budescu a deschis scorul, in minutul 20, dar replica taioasa a banatenilor, care au egalat in doar 4 minute, prin Nicu Boldea parea sa dea de inteles ca meciul va fi unul echilibrat. Nimic mai fals. In minutul 31, Yazalde a readus Astra in avantaj, iar zece minute mai tarziu, Bukari a dbulat avantajul astralilor. In repriza a doua, Claro comite o gafa greu de explicat si scorul avanseaza in favoarea echipei de la malul Dunarii, pentru ca Alibec, introdus in teren in partea a doua jocului sa aplice lovitura decisiva in minutul 81.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Astra: Lung – Matel, Ben Youssef, Gaman, Morais – Laban, Yahaya – Yoda, Budescu, Sadat – Yazalde

ACS Poli: Nuno Claro – Seroni, Scutaru, Mera, Balace – A. Roman, Ov. Petre – Poparadu, Barbut, Boldea – Szekely