Hochei. Mondialele de elita, din Belarus / Surprizele continua: Letonia invinge SUA, Suedia castiga greu in fata Frantei!

hochei-lituaniaEchipa SUA a suferit a doua infrangere in grupa B a Mondialelor de elita din Belarus, 5-6 cu Letonia, care a depasit-o in clasament. Urmeaza Finlanda si Belarus, nordicii castigand partida directa cu 2-0. Ocupantele primelor doua locuri din grupa A, Suedia, 11 puncte si Canada, 10, si-au pastrat pozitiile dupa victoriile de joi seara, 2-1 cu Franta, respectiv 6-1 cu Danemarca.

Formatia Letoniei conducea cu 2-1 in minutul 18, rezultat cu care s-a incheiat prima repriza. Americanii au restabilit egalitatea in urmatoarele 20 de minute, scor 3-3. Balticii s-au desprins in ultima treime la 6-4, cu doua minute inainte de finalul meciului, adversarii reusind sa inscrie inca un gol, insuficient pentru a castiga. Letonia are 9 puncte si ocupa locul al doilea, dupa Rusia, 12. In celalalt joc, Finlanda s-a impus cu 2-0 (1-0, 0-0, 1-0) in fata echipei gazda, ambele acumuland 6 puncte, ca si SUA.

Victoria Suediei in confruntarea cu Franta s-a conturat din a doua repriza cand, dupa 0-0, nordicii au punctat de doua ori. Reprezentantii „cocosului galic” au punctat o data in ultima repriza, dar n-au reusit sa egaleze si sa trimita meciul in prelungiri. Canadienii si danezii au fost la egalitate la incheierea primelor 10 minute. Dupa care hocheistii din tara „frunzei de artar” s-au impus cu 1-0 si 4-0.

Vineri se vor desfasura patru partide: Canada-Italia, Suedia-Slovacia, care nu mai are statutul de derby, in grupa A, SUA-Kazahsatn si Finlanda-Elvetia, in grupa B.