EXCLUSIV / Mircea Lucescu acuza jocul lipsit de fair-play al lui Dinamo Kiev in finala Cupei: „Era firesc”

arlSahtior Donetk a ratat, joi, cucerirea celei de a paisprezecea Cupe din istoria clubului, cedand cu 1-2 finala competitiei in fata lui Dinamo Kiev. Echipa fanion a capitalei Ucrainei a pus pe tabela de marcaj golurile victoriei inca dinaintea pauzei, dupa autogolul lui Kucher din minutul ’40, dublat trei minute mai tarziu de reusita lui Domagoj Vida, din lovitura libera.
Desi formatia lui Mircea Lucescu a redus din diferenta in minutul 57, prin Douglas Costa, „minerii” nu au mai reusit pana la final sa trimita duelul in prelungiri, iar antrenorul roman da vina pe jocul e fragmentare prestat de kiveni in a doua parte a intalnirii.

„Meciul a fost extrem de intens. Ei au jucat mai bine in prima repriza, au si marcat doua goluri din doua faze fixe, corner si lovitura libera.

Noi am revenit in a doua parte, am marcat un gol, dar dupa aceea meciul s-a intrerupt cu tot felul de ruperi de joc si provocari. Era firesc. Ei (Dinamo Kiev, n.r.) de 4-5 ani nu au mai castigat niciun titlu si au facut tot ce au putut ca sa castige meciul.

Din pacate, in final lucrurile au degenerat, jucatorii s-au imbrancit, dar asta a demonstrat din nou cat de puternica este rivalitatea dintre cele doua echipe”, a declarat Mircea Lucescu in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „11 metri”.

Meciul disputat la Poltava ar fi trebuit sa se joace initial fara spectatori, in urma unei decizii luate de Federatia Ucraineana de Fotbal care a dorit sa sanctioneze in acest fel comportamentele necivilizate ale suporterilor autohtoni. Forul a revenit insa asupra deciziei, insa prea tarziu ca galeriile celor doua finaliste sa se poata organiza corespunzator, fapt care in opinia lui Mircea Lucescu a afectat atmosfera jocului.

„In ultimul moment, la presiunea suporterilor lui Dinamo Kiev, Federatia, cu acordul organelor abilitate, a decis sa lase suporterii sa lase sa intre. Dar nu au fost asa cum trebuia sa fie. De obicei, la o finala de Cupa sunt prezenti suporterii celor doua echipe, spectatorii neutrii, totdeauna a fost stadionul plin. De data asta nu a fost chiar asa, dar bine ca s-a disputat”, a spus Mircea Lucescu.

Dupa infrangerea suferita la Poltava, „Il Luce” a ratat castigarea celui de-al 23-lea trofeu alaturi de Sahtior, in cei zece ani in care a antenat la Donetk. Sub comanda sa echipa “minerilor” a castigat de 8 titluri de campioana (ultimul adjudecat in sezonul curent), 9 Cupe, 5 Supercupe si trofeul UEFA Cup in 2009.