Baschet. Semifinalele Conferintelor NBA / Pacers si Thunder completeaza careul de asi, dupa victorii in deplasare!

nba-semifinaleIndiana Pacers si Oklahoma City Thunder au confimat opiniile specialistilor, calificandu-se in finalele celor doua Conferinte ale NBA, cu scorul general de 4-2, in urma victoriilor obtinute pe terenurile echipelor Washington Wizzards, respectiv Los Angeles Clippers.

Pacers s-a impus cu 93-80, dupa ce la pauza diferenta era de 14 puncte, 52-38. Principalii marcatori au fost David West, 29 si Lance Stephenson, 17, iar de la invinsi Marcin Gortat, 19 si Bradley Beal, 16.

Thunder a castigat ceva mai greu, 104-98 (42-50), pe sferturi, 16-30, 26-20, 30-22 si 32-26. MVP-ul meciul, Kevin Durant, a inscris 39 puncte, la care s-au adaugat 16 recuperari si cinci pase decisive. L-au secondat Russell Westbrooke, 19 si Reggie Jackson, 14, de la oaspeti remarcandu-se Chris Paul, 25.

Indiana Pacers va juca finala Estului cu Miami Heat pentru a doua oara in ultimii ani, iar Oklahoma City Thunder va intalni in ultimul act al Vestului pe San Antonio Spurs. Pacers si Spurs vor avea avantajul unui meci in plus in propriile arene.

Estul deschide balul duminica seara, urmat de Vest, in prima zi a saptamanii viitoare. Se va juca din doua in doua zile, ca si pana acum.