Semifinalele Conferintelor NBA / Heat si Spurs, calificate in ultimul act, dupa victorii in arenele proprii!

nbaMiami Heat si San Antonio Spurs au castigat meciurile decisive cu Brooklyn Nets, respectiv Portland Trail Blazers in fata propriilor suporteri, calificandu-se in finalele celor doua Conferinte.

Heat, ceva mai greu, in Est, scor 96-94 (49-42) si cu scorul general de 4-2, dupa cosul inscris de Roy Allen. Partida s-a desfasurat sub semnul echilibrului pana in ultimul sfert, in care gazdele s-au impus cu 30-19. Le Bron James a fost din nou number one, cu 29 puncte, noua recuperari si cinci pase decisive, secondat de Dwyane Wade, 28 si de Chris Bosh, 16. De la invinsi s-a remarcat Ray Johnson, 34 puncte.

In Vest, Spurs a avut emotii doar in primul sfert, incheiat nedecis, 19-19, dupa care s-a impus in celelalte, 32-25, 26-19, 27-19, calificandu-se en-fanfare, in finala, cu scorul general de 4-1. Tim Duncan a inscris 26 de puncte, iar Danny Green si Kawhi Leonard cate 22. Principalul marcator de la Blazers a fost LaMarcus Aldridge, 21.