Liga Nationala masculina, semifinale / Oradenii, la o victorie de ultimul act, prahovenii castiga si egaleaza la general !

baschetCSM Oradea a castigat si al doilea meci de pe teren propriu cu BC Mures, 90-74 (46-41), in timp ce CSU Asesoft Ploiesti a egalat scorul general cu U BT Mobitelco Cluj-Napoca, dupa victoria de acasa, 90-67 (44-30) in semifinalele Ligii Nationale de baschet masculin.

Dupa un prim sfert castigat de mureseni, 22-16, oradenii au revenit, impunandu-se in urmatoarele doua, 31-19, 27-12, permitandu-si o relaxare in ultimele 10 minunte, de care au profitat oaspetii, 21-16. Insuficient, insa, pentru a intoarce soarta partidei. Cosgeterii meciului au fost Denison, 23, respectiv Ivanovic, 22. CSM Oradea conduce cu 2-0 si mai are nevoie de un singur succes pentru a juca finala. Al treilea joc va avea loc in sala din orasul de langa Somes martea viitoare, unde, daca vor castiga gazdele, se va disputa o alta partida peste doua zile. Un nou succes al muresenilor ar duce intalnirea in a cincea runda, la Oradea.

Campionii en-titre din Ploiesti au condus ostlitatile in marea majoritate a timpului, impunandu-se in trei dintre cele patru sferturi, 21-16, 23-14 si 22-12, in ultimul, cedandu-l la limita pe al treilea, 24-25. Mohamed, 21, de la gazde si Hargrove, 23, de la clujeni au inscris cele mai multe puncte. Meciurile 3 si 4 se vor desfasura in zile de 22 si 23 mai, la Cluj-Napoca. Cine castiga ambele partide se va califica in finala. In caz ca victoriile vor fi impartite, va urma a cincea confruntare decisiva la Ploiesti.