Programul, rezultatele si clasamentele grupelor de la Campionatul Mondial din Brazilia!

Cupa-Mondiala-BraziliaSpania, campioana mondiala si europeana en titre, a fost repartizata in Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal, care va avea loc intre 12 iunie si 13 iulie 2014, alaturi de reprezentativele Olandei, Chile si Australiei. Nationala tarii-gazda, Brazilia, o alta favorita la castigarea trofeului, va evolua in Grupa A, din care mai fac parte formatiile Croatiei, Mexicului si Camerunului.


Cele 32 de selecţionate calificate la turneul final au fost repartizate in opt grupe a cate patru echipe, primele doua clasate in fiecare grupa urmand sa se califice in optimile de finala ale a competitiei.

Partidele sunt programate intre orele 19:00 si 04:00, dar majoritatea vor avea startul pana in miezul noptii. Deschiderea va fi la Sao Paulo, de la 23:00, iar finala, pe Maracana, de la 22:00

Cupa Mondiala 2014 – Brazilia

 Grupa A

12/06/14 23:00, joi      / Brazilia – Croatia 3-1
13/06/14 19:00, vineri   / Mexic – Camerun 1-0

17/06/14 22:00, marti    / Brazilia – Mexico 0-0
19/06/14 01:00, joi      / Camerun – Croatia 0-4

23/06/14 23:00, luni     / Camerun – Brazilia 1-4
23/06/14 23:00, luni     / Croatia – Mexic 1-3

CLASAMENT

 
ECHIPE M V E I G.M. G.P. Pct.
3 2 1 0 7 2 7
3 2 1 0 4 1 7
3 1 0 2 6 6 3
3 0 0 3 1 9 0

Grupa B

13/06/14 23:00, vineri    / Spania – Olanda 1-5
14/06/14 01:00, sambata   / Chile – Australia 3-1

18/06/14 19:00, miercuri  / Australia – Olanda 3-2
18/06/14 22:00, miercuri  / Spania – Chile 0-2

23/06/14 19:00, luni     / Olanda – Chile 2-0
23/06/14 20:40, luni     / Australia – Spania 0-3

ECHIPE M V E I G.M. G.P. Pct.
3 3 0 0 10 3 9
3 2 0 1 5 3 6
3 1 0 2 4 7 3
3 0 0 3 3 9 0

 

Grupa C

14/06/14 19:00, sambata   / Columbia – Grecia 3-0
15/06/14 04:00, duminica  / Coasta de Fildes – Japonia 2-1

19/06/14 19:00, joi       / Colombia – Coasta de Fildes 2-1
20/06/14 01:00, vineri    / Japonia – Grecia 0-0

24/06/14 23:00, marti     / Japonia – Columbia 1-4
24/06/14 23:00, marti     / Grecia – Coasta de Fildes 2-1

CLASAMENT

Teams MP W D L GF GA Pts
3 3 0 0 9 2 9
3 1 1 1 2 4 4
3 1 0 2 4 5 3
3 0 1 2 2 6 1

Grupa D

14/06/14 22:00, sambata   / Uruguay – Costa Rica 1-3
15/06/14 01:00, duminica  / Anglia – Italia 1-2

19/06/14 22:00, joi       / Uruguay – Anglia 2-1
20/06/14 19:00, vineri    / Italia – Costa Rica 0-1

24/06/14 19:00, marti     / Italia – Uruguay 0-1
24/06/14 19:00, marti     / Costa Rica – Anglia 0-0

CLASAMENT

 
ECHIPE M V E I G.M. G.P. PCT  
3 2 1 0 4 1 7  
3 2 0 1 4 4 6
3 1 0 2 2 3 3
3 0 1 2 2 4 1

 

Grupa E

15/06/14 19:00, duminica  / Elvetia – Ecuador 2-1
15/06/14 22:00, duminica  / Franta – Honduras 3-0

20/06/14 23:00, vineri    / Elvetia – Franta 2-5
21/06/14 02:40, sambata   / Honduras – Ecuador 1-2

25/06/14 23:00, miercuri  / Honduras – Elvetia 0-3
25/06/14 23:00, miercuri  / Ecuador – Franta 0-0

CLASAMENT

 
Echipa M V E I GM GP PCT
3 2 1 0 8 2 7
3 2 0 1 7 6 6
3 1 1 1 3 3 4
3 0 0 3 1 8 0

Grupa F

16/06/14 01:00, luni      / Argentina – Bosnia & Hertegovina 2-1
16/06/14 23:40, luni      / Iran – Nigeria 0-0

21/06/14 19:00, sambata   / Argentina – Iran 1-0
22/06/14 01:00, duminica  / Nigeria – Bosnia & Hertegovina 1-0

25/06/14 19:00, miercuri  / Nigeria – Argentina 2-3
25/06/14 20:00, miercuri  / Bosnia & Hertegovina – Iran 3-1

CLASAMENT

Echipe M V E I G.M. G.P. PCT
3 3 0 0 6 3 9
3 1 1 1 3 3 4
3 1 0 2 4 4 3
3 0 1 2 1 4 1

Grupa G

16/06/14 20:00, luni    / Germania – Portugalia 4-0
17/06/14 01:00, marti   / Ghana – USA 1-2

21/06/14 22:00, sambata   / Germania – Ghana 2-2
23/06/14 01:00, luni    / USA – Portugalia 2-2

26/06/14 19:00, joi    / USA – Germania 1-0
26/06/14 19:00, joi   / Portugalia – Ghana 2-1

CLASAMENT

3 2 1 0 7 2 7
3 1 1 1 4 4 4
3 1 1 1 4 7 4
3 0 1 2 4 6 1

Grupa H

17/06/14 19:00, marti   / Belgia – Algeria 2-1
18/06/14 01:00, miercuri  / Rusia – Coreea de Sud 1-1

22/06/14 19:00, duminica  / Belgia – Rusia 1-0
22/06/14 22:00, duminica  / Coreea de Sud – Algeria 2-4

26/06/14 23:00, joi    / Coreea de Sud – Belgia 0-1
26/06/14 00:40, joi    / Algeria – Rusia 1-1

CLASAMENT

ECHIPE M V E I G.M. G.P. Pct
3 3 0 0 4 1 9
3 1 1 1 6 5 4
3 0 2 1 2 3 2
3 0 1 2 3 6 1

Faza finala

Optimi:
28 iunie, 19:00: Brazilia – Chile 1-1 (4-3 pen)
28 iunie, 23:00: Columbia – Uruguay 2-0
29 iunie, 19:00: Olanda – Mexic 2-0
29 iunie, 23:00: Costa Rica – Grecia 1-1 (5-3 pen)
30 iunie, 19:00: Franta – Nigeria 2-0
30 iunie, 23:00: Germania -Algeria 2-1
01 iulie, 19:00: Argentina – Elvetia 1-0 (d.p)
01 iulie, 23:00: Belgia – SUA: 2-1 (d.p)

Sferturi:
1. 04 iulie, 19:00, vineri: Franta – Germania 0-1
2. 04 iulie, 23:00, vineri: Brazilia – Columbia 2-1
3. 05 iulie, 19:00, sambata: Argentina – Belgia 1-0
4. 05 iulie, 23:00, sambata: Olanda – Costa Rica 0-0 (4-3 pen.)

Semifinale
08 iulie 23:00, marti
Sfert 1 vs. Sfert 2

09 iulie 19:00, miercuri
Sfert 3 vs. Sfert 4

Finala mica
12 iulie 23:00, sambata

Finala mare
13 iulie 23:00, duminica

 

Etichetat cu: , , , ,
Postat în MONDIAL

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1AFC Hermannstadt000
2Astra Giurgiu000
3CFR Cluj000
4Concordia Chiajna000
5Dinamo Bucuresti000
6Dunarea Calarasi000
7FC Botosani000
8FC Viitorul000
9FC Voluntari000
10FCSB000
11Gaz Metan Medias000
12Poli Iasi000
13Sepsi Sfantu Gheorghe000
14U Craiova 1948000