Hochei pe gheata – Mondialele de elita din Belarus / Prima victorie dupa trei meciuri a Finlandei! Suedia, lidera neinvinsa

hokey-minskFinlanda, o forta recunoscuta a hocheiului, a reusit un prim succes, din trei partide, 4-0 (2-0, 2-0, 0-0) cu Germania, in grupa A, la Mondialele elitei care au loc la Minsk. Danemarca, o echipa nou venita printre cele mai bune 16 din lume, a intrecut lejer Italia,  4-1 (1-1, 2-0, 1-0), in grupa B.

Doua formatii din fostul spatiu ex-sovietic, Letonia si Kazahstan, repartizate in grupa B, au oferit un meci placut, castigat pana la urma de baltici cu 5-4 (1-2, 3-2, 1-0). Un duel neasteptat de echilibrat din grupa A, intre Suedia si Norvegia, s-a incheiat cu victoria  echipei celor trei coroane, scor 2-1  (0-0, 1-1, 1-0). Outsidera a deschis scorul prin Olden, in minutul 23, dupa care Lindstrom a egalat 13 minute mai tarziu, iar Klasen a inscris golul victoriei cu 13 minute inainte de final. Invingatoarea preia conducerea grupei, cu 8 puncte.

Urmeaza o alta zi cu patru intalniri, la prima vedere neechilibrate: Cehia-Italia, Slovacia-Norvegia, in grupa A, Elvetia-Germania si Rusia-Kazahstan, in grupa B.