Baschet – Semifinalele Ligii Nationale masculine / Prahovenii, invinsi acasa de clujeni! CSM Oradea castiga primul meci cu BC Mures

csu-asesoft-ploiestiCampioana en-titre, CSU Asesoft Ploiesti, a debutat cu stangul in semifinalele Ligii Nationale masculine, cedand in propria sala, 89-99 (46-45) cu U BT Mobitelco Cluj-Napoca. Ceva mai devreme, CSM Oradea s-a impus acasa, 80-74 (36-31) in fata echipei BC Mures.
Elevii antrenorului clujean Dorin Pintea au stabilit un record greu de egalat  la cosurile de dincolo de linia celor 6,25 metri: 21, dintre care sapte reusite de Hargrove, sase de Silvasan, patru de Medved, trei de Pavlovic si unul de Ciuic! Hargrove si Silvasan au inscris catre 29 de puncte fiecare, dar cosgeterul partidei a fost Mohamed, 31, de la ploiesteni. Dupa doua sferturi castigate de fiecare formatie, 27-17 clujenii si 29-18 prahovenii, a urmat al treilea mult mai echilibrat, 21-20 in favoarea oaspetilor. Ultimul avea sa fie si cel mai frumos, consfintind superioritatea teamului ardelean, scorul modificandu-se de la 76-70, la 82-74, 86-76, 92-81, 99-89.
In sala „Antonio Alexe” din Oradea jocul a curs in favoarea baschetbalistilor antrenati de Srecko Sekulovic, cea mai mare diferenta consemnandu-se la finele celui de-al treilea sfert, 61-46. Baietii lui Cristian Achim au mai redus scorul in sfertul decisiv, dar n-a fost suficient sa le aduca victoria. Pe care au obtinut-o oradenii, cu un cvartet care a inscris 46 de puncte, prin Dillon, 17, Subotic, 11, Franklin, 9, Denison, 9. Principalii marcatori ai muresenilor au fost Mladenovic, 25, Ivanovic, 15 si Brown, 15.

Meciurile cu numarul 2 se vor desfasura miercuri, tot la Ploiesti si Oradea.