8 nationale de fotbal si-au anuntat, in aceeasi zi, loturile largite pentru CM din Brazilia

Cupa-mondiala8 echipe nationale de fotbal si-au anuntat loturile largite, cu fix o luna inaintea debutului Campionatului Mondial din Brazilia. Marti, 13 mai, este ultima zi in care selectionerii echipelor calificate vor putea trimite listele preliminare la FIFA, anunta Digi Sport.

Cele 32 de tari calificate pentru Mondialul-2014 la fotbal (12 iunie – 13 iulie) trebuie sa prezinte listele cu 30 de jucatori cel mai tarziu pe 13 mai, iar cele cu 23 de fotbalisti, intre 23 mai si 2 iunie la Federatia internationala de fotbal, iar acest for le va publica pe 16 mai pe primele, iar pe 5 iunie, pe celelalte, pe site-ul oficial.

Camerun, selectioner Volker Finke, face parte din grupa A alaturi de reprezentativele Braziliei, Croatiei si Mexicului.

Portari: Charles Itange (Konyaspor), Assembe Roland Ndy (Guingamp), Sammy Ndjock (Fethiyespor), Loic Feudjou (Cotonsport);

Fundasi: Allan Nyom (Granada), Dany Nounkeu (Besiktas Istanbul), Cedric Djeugoue (Cotonsport), Aurelien Chedjou (Galatasaray Istanbul), Nicolas Nkoulou (Olympique Marseille), Armel Kana Biyik (Rennes), Henri Bedimo (Oympique Lyon), Benoit Assou Ekotto (Queens Park Rangers), Gaetang Bong (Olympiakos Pireu);

Mijlocasi: Eyong Enoh (Antalyaspor), Jean Makoun (Rennes), Joel Matip (Schalke 04), Stephane Mbia (FC Sevilla), Landry Nguemo (Girondins Bordeaux), Alexandre Song (FC Barcelona), Cedric Loe (Osasuna Pamplona), Edgar Sally (RC Lens);

Atacanti: Samuel Eto’o (Chelsea Londra), Eric Maxime Choupo-Moting (FSV Mainz), Benjamin Moukandjo (AS Nancy), Vincent Aboubakar (Lorient), Pierre Webo (Fenerbahce Istanbul), Mohamadou Idrissou (FC Kaiserslautern), Fabrice Olinga (Zulte Waregem).

Algeria, selectioner Vahid Halilhodzici, face parte din grupa H alaturi de reprezentativele Belgiei, Rusiei si Coreei de Sud.

Portari: Rais M’bolhi (tSKA Sofia), Mohamed Zemmamouche (USM Alger), Ezzdine Doukha (USM El Harrach), Mohamed Cdric (CS Constantine);

Fundasi: Essaid Belkalem (Watford), Madjid Bougherra (fara echipa), Lyassine Cadamuro (Real Mallorca), Faouzi Ghoulam (SSC Napoli), Rafik Halliche (Academica Coimbra), Nacereddine Khoualed (USM Alger), Aissa Mandi (Reims), Mehdi Mostefa (AC Ajaccio), Carl Medjani (Valenciennes), Djamel Mesbah (Livorno);

Mijlocasi: Nabil Bentaleb (Tottenham Hotspur), Ryad Boudebouz (SC Bastia), Yacine Brahimi (Granada), Adlene Guedioura (Crystal Palace), Amir Karaoui (ES Setif), Medhi Lacen (Getafe), Saphir Taider (Internazionale Milan), Hassen Yebda (Udinese);

Atacanti: Rafik Djebour (Nottingham Forest), Abdelmoumen Djabou (Club Africain), Sofiane Feghouli (FC Valencia), Ryad Mahrez (Leicester City), Islam Slimani (Sporting Lisabona), Hilal Soudani (Dinamo Zagreb), Foued Kadir (Rennes), Nabil Ghilas (FC Porto). In cazul in care acesta din urma nu va fi refacut la timp, va fi inlocuit cu Ishak Belfodil (Livorno).

Rusia, selectioner Fabio Capello, va lupta pentru un loc in faza eliminatorie a grupei H alaturi de reprezentativele Belgiei, Algeriei si Coreei de Sud.

Portari: Igor Akinfeev (tSKA Moscova), Iuri Lodigin (Zenit Sankt Petersburg), Serghei Rijikov (Rubin Kazan);

Fundasi: Alexander Aniukov (Zenit Sankt Petersburg), Alexei Berezutki, Vasili Berezutki, Serghei Ignasevici, Georgi scenikov (toti tSKA Moscova), Vladimir Granat, Alexei Kozlov (ambii Dinamo Moscova), Andrei Iescenko (Anji Mahacikala), Dmitri Kombarov (Spartak Moscova), Andrei Semenov (Terek Groznii);

Mijlocasi: Igor Denisov, Iuri Jirkov (ambii Dinamo Moscova), Alan Dzagoev (tSKA Moscova), Iuri Gazinski, Roman sirokov (ambii FC Krasnodar), Denis Glusakov (Spartak Moscova), Pavel Mogilevet (Rubin Kazan), Viktor Faizulin, Oleg satov (ambii Zenit Sankt Petersburg);

Atacanti: Vladimir Bistrov (Anji Mahacikala), Alexander Kerjakov (Zenit Sankt Petersburg), Artem Dziuba (FK Rostov), Alexei Ionov, Alexander Kokorin (ambii Dinamo Moscova), Maxim Kanunikov (Amkar Perm), Pavel Pogrebniak (Reading), Alexander Samedov (Lokomotiv Moscova).

Ghanei, selectioner Kwesi Appiah, face parte din grupa G la turneul final al Cupei Mondiale, alaturi de reprezentativele Germaniei, Portugaliei si Statelor Unite ale Americii.

Portari: Stephen Adams (Aduana Stars), Adambathia Larsen Kwarasey (Stromsgodset), Abdul Fatawu Dauda (Orlando Pirates)

Fundasi: Samuel Inkoom (Platanias), Daniel Opare (Standard Liege), Jeffrey Schllup (Leicester City), Harrison Afful (Esperance Tunis), John Boye (Rennes), Jonathan Mensah (Evian TG), Rashid Sumaila (Mamelodi Sundows), Jeremiah Akaminko (Eskisehirspor)

Mijlocasi: Sulley Muntari (AC Milan), Michael Essien (AC Milan), Kwado Asamoah (Juventus Torino), Agyemang Badu (Udinese), Afriyie Acquah (FC Parma), Christian Atsu (Vitesse Arnhem), Albert Adomah (Middlesbrough), Wakaso Mubarak (Rubin Kazan), Andre Ayew (Olympique Marseille), David Accam (Helsingborg), Mohammed Rabiu (Kuban Krasnodar)

Atacanti: Jordan Ayew (Sochaux), Abdul Majeed Waris (Valenciennes), Kevin-Prince Boateng (Schalke 04), Asamoah Gyan (Al-Ain)

Anglia, selectioner Roy Hodgson, face parte din Grupa D la turneul final al Cupei Mondiale. Din aceeasi grupa mai fac parte Uruguay, Costa Rica si Italia.

Portari: Joe Hart (Manchester City), Ben Foster (West Bromwich Albion), Fraser Forster (Celtic)

Fundasi: Leighton Baines (Everton), Gary Cahill (Chelsea), Phil Jagielka (Everton), Glen Johnson (Liverpool), Phil Jones (Manchester United), Luke Shaw (Southampton), Chris Smalling (Manchester United)

Mijlocasi: Ross Barkley (Everton), Steven Gerrard (Liverpool), Jordan Henderson (Liverpool), Adam Lallana (Southampton), Frank Lampard (Chelsea), James Milner (Manchester City), Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal), Raheem Sterling (Liverpool), Jack Wilshere (Arsenal)

Atacanti: Rickie Lambert (Southampton), Wayne Rooney (Manchester United), Daniel Sturridge (Liverpool), Danny Welbeck (Manchester United)

Statele Unite ale Americii, selectioner  Jurgen Klinsmann, face parte din grupa G, alaturi de Germania, Portugalia si Ghana.

Portari: Brad Guzan (Aston Villa), Tim Howard (Everton), Nick Rimando (Real Salt Lake)

Fundasi: DaMarcus Beasley (Puebla), Matt Besler (Sporting Kansas City), John Brooks (Hertha Berlin), Geoff Cameron (Stoke City), Timmy Chandler (Nurnberg), Brad Evans (Seattle Sounders FC), Omar Gonzalez (LA Galaxy), Clarence Goodson (San Jose Earthquakes), Fabian Johnson (Hoffenheim), Michael Parkhurst (Columbus Crew), DeAndre Yedlin (Seattle Sounders FC)

Mijlocasi: Kyle Beckerman (Real Salt Lake), Alejandro Bedoya (Nantes), Michael Bradley (Toronto FC), Joe Corona (Club Tijuana), Brad Davis (Houston Dynamo), Mix Diskerud (Rosenborg), Maurice Edu (Philadelphia Union), Julian Green (Bayern Munich), Jermaine Jones (Besiktas), Graham Zusi (Sporting Kansas City)

Atacanti: Jozy Altidore (Sunderland), Terrence Boyd (Rapid Vienna), Clint Dempsey (Seattle Sounders FC), Landon Donovan (LA Galaxy), Aron Johannsson (AZ Alkmaar), Chris Wondolowski (San Jose Earthquakes)

Costa Rica, selectioner Jorge Luis Pinto, face parte din grupa D la turneul final al Cupei Mondiale, alaturi de reprezentativele Uruguayului, Angliei si Italiei.

Portari: Keylor Navas (Levante), Patrick Pemberton (Alajuelense), Daniel Cambronero (Herediano), Esteban Alvarado (AZ’67 Alkmaar);

Fundasi: Giancarlo Gonzalez (Columbus Crew), Johnny Acosta (Alajuelense), Kendall Waston (Saprissa), Michael Umana (Saprissa), Roy Miller (New York Red Bulls), Christian Gamboa (Rosenborg Trondheim), Oscar Duarte (FC Bruges), Heiner Mora (Saprissa), Junior Diaz (FSV Mainz), Waylon Francis (Columbus Crew);

Mijlocasi: Yeltsin Tejeda (Saprissa), Carlos Hernandez (Wellington Phoenix), Celso Borges (AIK Stockholm), Jose Miguel Cubero (Herediano), Hansell Arauz (Saprissa), Michael Barrantes (Aalesund), Esteban Granados (Herediano), Ariel Rodriguez (Alajuelense), Jairo Arrieta (Columbus Crew), Marco Urena (Kuban Krasnodar), Christian Bolanos (FC Copenhaga), Diego Calvo (Valerenga);

Atacanti: Randall Brenes (Cartagines), Alvaro Saborio (Real Salt Lake), Bryan Ruiz (PSV Eindhoven), Joel Campbell (Olympiakos Pireu).

Japonia, selectioner Alberto Zaccheroni, face parte din grupa C la turneul final al Cupei Mondiale, alaturi de Columbia, Grecia si Coasta de Fildes.

Portari: Eiji Kawashima (Standard Liege), Shusaku Nishikawa (Urawa Reds), Shuichi Gonda (FC Tokyo).

Fundasi: Masahiko Inoha (Jubilo Iwata), Yasuyuki Konno (Gamba Osaka), Yuto Nagatomo (Inter Milan), Masato Morishige (FC Tokyo), Atsuto Uchida (Schalke), Maya Yoshida (Southampton), Hiroki Sakai (Hannover), Gotoku Sakai (Stuttgart).

Mijlocasi: Yasuhito Endo (Gamba Osaka), Makoto Hasebe (Nuremberg), Toshihiro Aoyama (Sanfrecce Hiroshima), Hotaru Yamaguchi (Cerezo Osaka).

Atacanti: Keisuke Honda (AC Milan), Yoshito Okubo (Kawasaki Frontale), Shinji Okazaki (Mainz), Shinji Kagawa (Manchester United), Hiroshi Kiyotake (Nuremberg), Yoichiro Kakitani (Cerezo Osaka), Manabu Saito (Yokohama F Marinos), Yuya Osako (1860 Munich).

In urma cu o saptamana, selectionerul Braziliei, Luiz Felipe Scolari, a anuntat lotul de 23 de jucatori. Din grupa A, alaturi de tara gazda din acest an a Cupei Mondiale mai fac parte Camerun, Mexic si Croatia.

Portari: Julio Cesar (Toronto/Canada), Jefferson (Botafogo), Victor (Atletico Mineiro);

Fundasi: Marcelo (Real Madrid/Spania), Dante (Bayern Munchen/Germania), Thiago Silva (PSG/Franta), David Luiz (Chelsea/Anglia), Dani Alves (FC Barcelona/Spania), Maicon (AS Roma/Italia), Maxwell (PSG/Franta), Henrique (Napoli/Italia);

Mijlocasi: Luiz Gustavo (VfL Wolfsburg/Germania), Paulinho (Tottenham/Anglia), Oscar (Chelsea/Anglia), Ramires (Chelsea/Anglia), Willian (Chelsea/Anglia), Fernandinho (Manchester City/Anglia), Hernanes (Inter Milano/Italia);

Atacanti: Hulk (Zenit/Rusia), Fred (Fluminense), Neymar (FC Barcelona/Spania), Jo (Atletico Mineiro), Bernard (Sahtior Donetk/Ucraina).

Bosnia, selectioner Safet Susic, a fost prima reprezentativa care si-a anuntat lotul de 24 de jucatori. Argentina, Iran si Nigeria sunt celelalte nationale care mai fac parte din F.

Portari: Asmir Avdukic (Borac Banja Luka), Asmir Begovic (Stoke City), Jasmin Fezjic (Aalen).

Fundasi: Muhamed Besic (Ferencvaros), Ermin Bicakcic (Eintracht Braunschweig), Sead Kolasinac (Schalke), Emir Spahic (Bayer Leverkusen), Toni Sunjic (Zorya), Ognjen Vranjes (Elazigspor), Ervin Zukanovic (Gent).

Mijlocasi: Anel Hadzic (Sturm Graz), Izet Hajrovic (Galatasaray), Senijad Ibricic (Erciyespor), Senad Lulic (Lazio), Haris Medunjanin (Gaziantepspor), Zvjezdan Misimovic (Guizhou Renhe), Mensur Mujdza (Freiburg), Miralem Pjanic (Roma), Sejad Salihovic (Hoffenheim), Tino Susic (Hajduk Split), Edin Visca (Istanbul BB), Avdija Vrsajevic (Hajduk Split).

Atacanti: Edin Dzeko (Manchester City), Vedad Ibisevic (Stuttgart).

Etichetat cu: , , , ,
Postat în FOTBAL EXTERN, MONDIAL

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401818
2FCSB381824
3CS U Craiova361811
4FC Botosani32189
5FC Viitorul301812
6Astra Giurgiu28187
7Dinamo Bucuresti24183
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2118-3
11Concordia Chiajna1718-5
12OSK Sf Gheorghe1218-20
13Gaz Metan Medias1118-23
14Juventus Bucuresti918-20